Affärsanalyser
Foto: Offentliga Hus

Hittat hem efter fem ägarbyten på fem år

Andreas Joelsson Svenn på Savills har placerat värderingspennan på en paketaffär med centrala fastigheter.

Kontorsportfölj i Halmstad

Fastigheter
Slottet 4, Koljan 9 och Sankt Nikolaus 19

Läge
Centrala Halmstad

Uthyrningsbar area
ca 16.800 kvm

Största hyresgäster
Kommunen, länsstyrelsen samt Sveriges domstolar

Hyresrisk
Låg

Underhållsbehov
Normalt

TRANSAKTION

Köpetidpunkt
Juni 2022

Köpare
Fastighetsstaden

Säljare
SBB

Fastighetsvärde
ca 370 mkr

Kr/kvm
ca 22.000

Totalt hyresvärde
ca 23,6 mkr

Lokalhyra per kvm
1.200–1.500

Bedömd direktavkastning
ca 4,8%

Sammanfattning
● Ny trend med affärer av objekt som passar bättre in hos mindre, mer nischade aktörerer.
● Äldre kontorsfastigheter har alltjämt hög efterfrågan så länge mikroläget är gott.
● Affären indikerar att investeringsviljan växer i Hallandsregionen.

Visa faktaruta

(Artikeln publicerades ursprungligen i magasinet Fastighetsvärlden nr 5/2022)

I juni förvärvade Fastighetsstaden i Halmstad en kontorsportfölj från SBB bestående av fastigheterna Koljan 9, Sankt Nikolaus 19 samt Slottet 4, samtliga belägna i centrala Halmstad. Portföljen utgörs av cirka 16.800 kvm kontorsytor, och uthyrningsgraden uppgår till omkring 89 procent. Byggnaderna är av äldre karaktär och i huvudsak uppförda mellan 1960 och 1980. Samtliga hyresgäster är offentliga organisationer.

Överenskomna fastighetsvärdet var runt 370 mkr, cirka 22.000 kr/kvm. Savills bedömer yielden till cirka 4,8 procent. Den förhållandevis låga yielden indikerar en fortsatt hög efterfrågan för kontorsfastigheter, särskilt med offentliga hyresgäster, men kan även förklaras av de relativt låga hyresnivåerna. I dessa speciella tider med skenande inflation, högre räntor och energipriser kan efterfrågan för äldre fungerande kontor mycket väl öka igen just på grund av den generellt betydligt mer attraktiva hyresnivån.

Fastigheterna har haft en relativt rörig resa under de senaste åren med flera ägarbyten på kort tid. Säljaren SBB tog över ägarskapet i samband med uppköpet av Offentliga Hus under 2021. Offentliga hus förvärvade i sin tur fastigheterna från just SBB bara ett år tidigare. Den gången blev SBB ägare genom sitt uppköp av Hemfosa under januari samma år. Hemfosa i sin tur förvärvade dem från norska Fem Hjärtan under 2017. Med Fastighetsstadens förvärv inkluderat rör det sig alltså om fem ägarbyten inom loppet av lika många år.

Fastighetsstaden är ett större lokalt bolag med fokus på Halmstad och har en varierad portfölj med bostäder, lokaler samt industrier inom kommunen. Portföljen passar därför utmärkt in i bolagets profil, och de är enligt egen utsago långsiktiga ägare och planerar att underhålla och utveckla fastigheterna i egen regi.

Med de stora strukturaffärer som genomförts under de senaste åren bedömer Savills att vi sannolikt kommer att se allt fler liknande försäljningar från de större nationella aktörerna av objekt som inte till fullo passar in i deras långsiktiga bolagsstrategi.

För dessa objekt finns säkerligen andra bolag som är mer nischade mot de aktuella objekten och därav kan se ett högre värde för det potentiella objektet samt även effektivisera förvaltningen av dem. På så sätt kan effektiva affärer genomföras även i ekonomiskt mer ansträngda tider.

Annons

Fler Affärsanalyser

Affärsanalys

Bilhandel med viss rabatt

En affär med en nybyggd bilhandel i Uppsala analyseras.

Affärsanalys

Fortsatt hett men mer selektivt kring skolor

En affär med elva skolfastigheter.

Affärsanalys

Hög yield med potential för framtiden

En affär med fyra terminalfastigheter analyseras av Fredric Andersson på JLL.

Affärsanalys

Starka segment driver återhämtning

Förvärvar 16 handelsfastigheter för 1,6 miljarder kronor.

Affärsanalys

Geopolitikens skugga tar över affärerna

En 8,2-miljardersaffär med sju fastigheter.

Affärsanalys

En god notering i en polariserad marknad

Två fastigheter inom livsmedels­segmentet har bytt ägare.

Affärsanalys

Ökat fokus på norr kan bli ännu starkare

Visar på starkt investerarintresse för samhällsfastigheter även utanför storstäderna.

Affärsanalys

Utbudet minskar – krympande yielder

Adam Tyrcha har satt analyspennan i en bostadsaffär i Stockholm och konstaterar att utbudet inom det eftertraktade segment på sikt kan bli begränsat.

Affärsanalys

Intresset åter stort för bostadsaffärer i väst

Vincent Tidelund på Cushman & Wakefield granskar en affär i ett segment som tagit fart igen efter flera år av låg aktivitet.

Affärsanalys

Stigande aktivitet men selektiva affärer

Affärer med starka bostadslägen av infill-karaktär i Stockholms södra förorter.

Affärsanalys

Högtflygande planer för bostäder i Örnsberg

Stora planer för ett stort bostadsprojekt i södra Stockholm.

Affärsanalys

Livsmedel och lågpris fortsätter locka kapital

Felix Naumann på Colliers har analyserat en affär med ett hett innehåll.

Affärsanalys

Ny riktnivå för nya skolfastigheter

En modern skolfastighet blir nytt riktmärke.

Affärsanalys

Förynglingen av Fabege

Transaktionsmarknaden i Stockholm har åter god fart. Här analyserar Eric Rusk på Savills en affär på Östermalm.

Tillbaka till förstasidan