Foto: Skellefteå kommun

De vann tävling för Skellefteå resecentrum

Skellefteå kommun har, i samarbete med Sveriges Arkitekter, arrangerat en projekttävling för Skellefteå resecentrum och dess närmsta omgivning. Nu har en vinnare utsetts av juryn.

Annons

Juryn har valt att utse Utblick över hjortronlandet till vinnare av projekttävling för Skellefteå resecentrum. Det vinnande bidraget har tagits fram av ett team bestående av C.F. Møller Sverige, Nordmark & Nordmark, WSP, Bjerking.

Vinnaren av projekttävlingen tillkännagavs under en pressträff av juryns ordförande Emma Johansson, projektledare på Skellefteå kommun. På plats fanns politiker samt representanter från Skellefteå kommun, Trafikverket och det vinnande teamet.

– Utblick över hjortronlandet ger människor en upplevelserik och värdig resemiljö. Förslaget rimmar med kommunens höga ambitioner för hållbart byggande och blir en fin granne till Sara kulturhus, säger Emma Johansson, juryns ordförande och projektledare, Skellefteå kommun i en kommentar.

Nu följer bearbetning av förslaget i samarbete mellan kommunen och teamet bakom det vinnande bidraget. Kommunens avsikt är även att låta teamet få i uppdrag att ta fram en systemhandling för Skellefteå resecentrum. Planen är att byggstart ska ske kring 2028, byggstarten är beroende av Trafikverkets planering av Norrbotniabanan.

– Det känns väldigt spännande och roligt att få vara med och utveckla Skellefteås nya resecentrum. Vi hoppas på att kunna skapa en ny mötesplats i staden där alla känner sig välkomna och hemma, säger Mårten Leringe, arkitekt och partner på C.F. Møller Architects.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Jättesatsning – vill bygga ut varuhus med 50.000 kvm

Skandinaviens största varuhus vill expandera till 95.000 kvm.

Vill bygga högt mitt i Göteborg – möter motstånd

Ytterligare ett höghus planeras i rikets näst största stad, nu nära Heden.

”Alla marknader är inte lika mogna som Sverige”

FV Fokus. Intervju med Kristin Willerström, Nordenchef på Pembroke.   Om nästa cityprojekt.  Kontorsmarknaden i Sverige kontra internationell marknad.  Sverige som föregångsland. Om att göra Mäster Samuelsgatan till ”framgata”.

NP3 köper för 442 miljoner

Har förvärvat för 1,8 miljarder under året.

Ny vd vid Balticgruppen

”Det känns både hedrande och inspirerande att få det här förtroendet.”

Elva gör upp om att bli Årets Affärskonsult

Väldigt tajt i toppen, liksom kring fjärdeplatsen – därav så många kandidater.

Tosito och Strawberry satsar på nytt hotell

Stordalen: ”Det här blir ett retro-progressivt ”powerhouse”.

Krönika

Kontorshyrorna i city är låga och vakanserna minskar

Lars Johnsson om läget på kontorsmarknaden – och han ger en helt annan bild.

Areim växer inom lättindustri – köper 20.000 kvm

Äger nu drygt 90 fastigheter med omkring 380.000 kvadratmeter inom segmentet.

Hyr 2.400 kvm på västra Kungsholmen

Samlokaliserar från tre adresser i Stockholmsområdet.

Werket Wihlborgs Malmö

Wihlborgs hyr ut 3.600 kvm till innovationshub

Utökar sin verksamhet till andra sidan gatan. Flyttar in i gamla Saab-fastigheten.

Hines i ny stor bostadsaffär i 08-området

Affären omfattar 17.000 kvm BOA och över 300 hyreslägenheter. Tredje förvärvet. FV bedömer priset.

Så vill Pembroke tillföra 7.000 kvm kontor nära Sergels torg

 Lösningen med terrassen   Historien med bankerna.  Volymen som tillförs.  Fokus på hållbarhet.  Inspirerats av grannarna.

Tillbaka till förstasidan