Hilton 6, Nordea Liv.

DEAS hyr ut 1.200 kvm till Hyundai i Frösunda

DEAS hyr ut 1.200 kvm till Hyundai i fastigheten Hilton 6 i södra Frösunda, Solna. Hyundai flyttar därmed sitt svenska huvudkontor från Malmö till Frösunda. Fastighetsägare är Nordea Liv.

Annons

DEAS Asset Management, som förvaltar fastigheten åt Nordea Liv, har signat ett hyresavtal med sydkoreanska biljätten Hyundai i fastigheten Hilton 6 på Telegrafgatan 8 i Frösunda i Solna. Hyundai tillträder under våren 2024.

Uthyrningen till en prestigehyresgäst som Hyundai bevisar att både läget och kvalitén på de renoverade kontorsmiljöerna håller en hög nivå, skriver DEAS i ett pressmeddelande.

– Vi är väldigt glada att Hyundai har valt att lägga sitt svenska huvudkontor på Hilton 6 och det bevisar att läget och kvalitén verkligen tilltalar stora hyresgäster, säger Patrik Westerberg, Fund Manager på DEAS Asset Management.

Sedan tidigare har Hyundai haft sitt huvudkontor i Malmö men väljer nu att flytta till Solna.

DEAS Asset Management förvärvade Hilton 6 under 2021 som del av sitt mandat med Nordea Liv & Pension och förvärvsanalysen innefattade en utvecklingsplan för fastigheten. Fastigheten har tidigare utgjort huvudkontoret för Länsförsäkringar Stockholm och deras planerade flytt lade grunden för en möjlighet att renovera kontorsytorna och hyra ut till nya hyresgäster.

Newsec bistod DEAS vid uthyrningen.

Missa inte! Fastighetsdagen Stockholm

Den 20 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Stockholm. Seminariet äger rum på Grand Hôtel, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Topplista

Lista: 40 högst avlönade direktörerna

Bygg- och fastighetsbolagen som betalar bäst.

Willhem slår till med nytt miljardköp

Fastighetsportfölj med 294 bostäder byter ägare. Säljaren fortsätter att avyttra.

Nu dags att sälja kasinohuset i city

Tidigare varit stor biograf och nattklubb. ”Fantastisk fastighet”.

Källén lämnar när Archus omorganiserar

Drar ned personalstyrkan med drygt 20 procent på grund av marknadsförutsättningarna.

Myndighet kan lämna förhyrning i förtid

Har hyrt fastigheten sedan 2016. Låg beläggningsgrad under längre tid.

Lista: Här byggs det mest – Uppsala i topp

Se uppdaterad lista över byggtakten.

Stor 08-multiarena till papperskorgen

Det har redan hunnit byggas ett annat stort projekt på platsen.

Bostadsarkitekt som sätter kollektivet främst

FV Fokus. FV frågar ut Nico Liljeberg och Linda Saarnak vd:ar på Ett Elva Arkitekter. Om fördelarna med delat ledarskap. Vikten av transparent kommunikation. Om att bygga med kvalitet trots stram budget.

Bostadsprojekt i anrika Södermiljöer på samråd

Funnits bostadsplaner i mer än 50 år. Nu planeras för fler än 100 bostäder.

Affärsanalys

Livsmedel och lågpris fortsätter locka kapital

Felix Naumann på Colliers har analyserat en affär med ett hett innehåll.

Oförändrad ränta – öppnar för sänkning

Bedömer att inflationens förhöjda nivåer är övergående.

Magnolias vd lämnar

Har innehaft tjänsten i drygt fyra år.

Krönika

Fred i Ukraina, en svart svan för branschen?

Är det bara jag eller känns det som att vi upplever svarta svanar allt oftare?

Selin ser möjligheter för affärer

”Vi står fortsatt stabilt, även i tider som dessa.”

Tillbaka till förstasidan