Anders Elvinsson och Michael Johansson står bakom podden Fastighet & Finans.

Problembolag och Q1-rapporter i fokus

I det senaste avsnittet av podcasten Fastighet & Finans går Michael och Anders igenom de bolag som precis avlagt sina rapporter för det första kvartalet. Dessutom läggs en hel del tid på att diskutera problembolagen i sektorn som på senare tid flitigt figurerat i media.

Annons

Fastighetsvärldens samarbete med podcasten Fastighet & Finans fortsätter. Nu släpps det trettiofemte avsnittet (lyssna här).

Affärerna fortsätter kommuniceras på den kommersiella fastighetsmarknaden. Castellums avyttring av 10 fastigheter för 934 miljoner kronor, Axfasts förvärv av två kontorsfastigheter i Stockholm CBD och Bonnier Fastigheters förvärv av nyproducerade hyresrätter från JM kommenteras.

Anders får också möjlighet att kommentera Hebas vd Patrik Emanuelsson utspel kring fastighetsvärden i rapporten för det första kvartalet.

K2A meddelade i förra veckan att bolaget frångår sin tidigare kommunikation kring utdelning på preferensaktien och har nu beslutat sig för att inte betala ut den, i ett försök att stärka likviditeten i bolaget. Michael kommenterar hur marknaden tagit emot nyheten och vilka frågetecken som finns att ta hänsyn till framgent.

En nyhet som investerarmarknaden hade lättare att skaka av sig var den där Dagens Industri ska ha fått kännedom om påstådda mutresor betalda av Heimstaden till Alectaanställda.

Michael kommenterar det mest intressanta som gick att läsa i över 20 olika bolags rapporter för det första kvartalet. Även börsens reaktion på rapportdagen får lyssnaren information om i de fall där stora svängningar skedde.

Refinansieringsproblematiken kvarstår för vissa bolag och ett av dessa är Fleming Properties som äger ett kontorskomplex i Helsingfors. Anders har borrat ned sig i siffrorna och vill gärna höra om Michael bedömer att det finns liknande fall där ute som kan överraska framåt.

Statens Fastighetsverk har beslutat sig för att renovera Kungliga Operan, en byggnad bestående av 1 000 rum med en beräknad renoveringskostnad på 3 miljarder kronor. Anders jämför denna renovering med den som Östermalmshallen genomgick för ett par år sedan. På köpet får lyssnarna även tips om en av hotellstockholms bästa frukostar.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Nedräkning inför späckad Almedalsvecka

Med den trevligaste trädgården under Almedalsveckan bjuder Fastighetsvärlden in till hela 28 olika programpunkter under tisdag och onsdag.

AMF Fastigheter hyr ut 3.000 kvm i Moodkvarteret

Tecknat tre hyresavtal för kontorslokaler.

Fortsätter expandera – nytt stort förvärv i Newcastle

Grundare av Ailon gör ytterligare förvärv.

C&W hoppas på jackpot i city

”Det ska bli spännande att se vem som drar det längsta strået”.

Global betaljätte öppnar Nordenkontor i NK-huset

Hyr hela 2.800 kvm.

Satsar på hotell vid Östermalmstorg

”Platsen är perfekt för ett mindre boutique-hotell.”

”Måste kavla upp ärmarna och bli relevanta”

Tre experter om att åter fylla kontoren.

Domkyrka säljer mark för bostadsutveckling

Första markförsäljningen av tretton.

Öppnar första butiken inom tullarna

Ännu en friluftsvarumärke till anrik Stockholmsgata.

Obos, Örgryte

Obos köper pausat bostadsprojekt

Omfattar 93 bostäder i attraktivt område.

Ica öppnar 1.600 kvm butik i Nordstan

Etablerar sig över två plan vid Västlänkens kommande uppgång.

Lista: Allt hetare kring logistik – trots oroande höga vakanser

Vakansutvecklingen för 28 delmarknader inom det heta logistiksegmentet. Se lista.

Vill se omsättningsbaserad hyra inom coworking

Duo inom segmentet om de tuffa tiderna. Har tillsammans 80.000 kvm.

Tillbaka till förstasidan