Johan Lundqvist, senior makroekonom på Länsförsäkringar. Foto: Fastighetsvärlden

Finns det risk för utebliven räntesänkning?

Under Fastighetsdagen i Göteborg sa Johan Lundqvist, senior makroekonom på Länsförsäkringar, att det även om det är troligt att det blir räntesänkningar så finns det anledningar att vara skeptisk.

Annons

Rubriken för talepunkten var ”När kommer sänkningen”, men enligt Johan Lundqvist, är den något missvisande.

– När kommer den första sänkningen? Kanske i maj, kanske i juni, och sen blir det kanske fyra sänkningar till. Vår prognos är inte så unik så jag tycker att det är viktigare är att stanna upp och resonera kring om det inte blir på det sättet. Jag vill inte vilt spekulera om vad som kan ske utan prata om vad som faktiskt har skett, säger han.

Det som har skett menar han är att det främst i USA nu går bättre för ekonomin än man tidigare trott.

– Man har behövt skruva upp prognoserna för att man insett att det här har gått mycket bättre än man trodde och ekonomin kommer växa med cirka 2,2 procent i USA det är inte så mycket en mjuklandning som att vi rör oss mot fortsatt högkonjunktur.

Det här menar Johan Lundqvist har gjort att ekonomer nu börjat prata mindre om räntesänkningar än tidigare och att det finns argument för fortsatt återhållsamhet. Men Sverige skiljer sig också åt från USA.

– Kommer vi prata om att den svenska räntan också är för låg till hösten? Mitt enkla svar är nej, säger Johan Lundqvist.

– Den stora skillnaden är att i princip alla amerikanska hushåll har bundna, långsiktiga, bolåneräntor som togs upp när räntan var runt noll.

I Sverige råder det nu, och har rått, nolltillväxt vilket det inte gör i USA.

– Vi befinner oss i en definitionsmässig lågkonjunktur men det positiva är att vi ser en återhämtning på ingång även om den inte ännu syns i statistiken, säger Johan Lundqvist och fortsätter:

– Det som kommer driva att vi går från mycket svaga siffror till tillväxt är våra reallöner. Vi hade en episk kollaps 2022-2023 och nu ligger vi uppepå över nollstrecket. Så nu får den genomsnittlige svensken lite mer för varor och tjänster för sin månadslön än för ett år sedan. Det är grunden till en försiktig återhämtning, inte en inflationsdriven sådan utan en sund återhämtning.

Men även om det ser ljust ut framöver finns det fallgropar att hålla utkik för.

– V prognoser kan vara fel, det kan bli en för mjuk mjuklandning i svenska där vi inte lyckas trycka ner inflationstrycket tillräckligt. Eller absurditeter som att oljepriset sticker i väg om läget i mellanöstern drar vidare.

 

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Björn Ulvaeus köper stadshotell

Utökar sitt hotellimperium.

Vasakronan vann kampen om Afry – hyr ut 2.000 kvm

Flyttar in i centralt nybygge.

Gävles nya landmärke – en av Norrlands högsta

Nästan alla lägenheter är uthyrda. Se flera bilder. Läs även om flera andra höga byggnader i Norrland.

Hedin säljer fastigheter för 1,1 mdr – Selin med på hörn

Avyttrar fem fastigheter, varav några säljs utan upplägg om sale and lease back.

Realy Bostad. Hässelby villastad.

Realy köper byggrätter – och tar in kapital

Total portfölj om över 1.000 bostäder och 3 miljarder i utvecklingsvärde.

Stor kedja i comeback i city

Hyr 1.200 kvm av Vasakronan i centrala Stockholm.

JM Skytteholm solna

Bildextra: Så blir nya Skytteholm i Solna

Nu ska Solna stad och JM:s stora projekt vid Skytteholms IP ut på samråd.

Köper i Gamla stan

Allt hetare marknad i området nära Slussen och Kornhamnstorg.

Krönika

Det är inte 55-åringen det är fel på – det är Sverige

Klaus Hansen Vikström om ålderism: När det gäller människor beter vi oss som om alla över 55 vore yoghurt: potentiellt farliga efter bäst före-datum.

Tredje USA-smällen: Corem tappar en miljard vid affär

Den kommande affären frigör samtidigt 2,3 miljarder i likviditet.

Skanska säljer för 1,4 mdr

Tre kontorsbyggnader om totalt 36.000 kvm lokaler. Israeliskt bolag köper.

Pionero Fastigheter, Linköping. Anders Carlsson.

Litet Linköpingsbolag bakom 580 bostäder

Bolagets första och därmed största projekt. Byggnationen börjar vid årsskiftet.

Nya Nyckeludden om det första förvärvet och planerna

Ludvig Rosén berättar om upplägget, tillväxtplanerna och vad som ska göra bolaget unikt.

Tenzing förvärvar fyra nära hamnen i Nynäshamn

Köper i industriområde, strax intill Norviks hamn.

Tillbaka till förstasidan