Krönikor
Ulf Adelsohn

Kanonad av hantverkare

Foto: Håkan Elofsson

Ulf Adelsohn, Krönikör

Är krönikör i magasinet Fastighetsvärlden sedan våren 2012. Adelsohn var partiledare för Moderaterna i fem år och var finansborgarråd i Stockholm i tre år. Han har även varit kommunikationsminister i tre år och landshövding i Stockholms län i åtta år.

Visa faktaruta

Strax efter påsk kom vår granne upp och meddelade att det läckte ner vatten ­utanför deras badrum.

Då började det. En läcka i vårt badrumsgolv visade sig leda till total demolering av detsamma, uppslitning av den angränsande delen av parkettgolvet i vårt sovrum, bortrivande av alla mina garderober och klädhyllor och därmed målningen av en vägg, magasinering av samtliga möbler och ett antal av mina klädespersedlar.

Sent omsider besiktigades eländet av försäkringsbolaget och en torkperiod inleddes. När den var klar kom industrisemestern innan något arbete inletts. När så alla kom tillbaka drygt en vecka in i augusti försenades starten av återuppbyggnaden, av oförklarlig anledning ytterligare mer än en vecka. Vi kan nu i alla fall glädja oss åt en provisorisk dusch i köket.

Enligt arbetsplanen återstår i dag tre (!) månader av hantverk. Vi har således att se fram emot ett härnadståg av rörläggare, badrums­plattinstallatörer, elektriker, golvläggare, golvslipare, snickare, målare och inspektörer med flera.

Jag måste säga att alla som hittills kommit har varit trevliga och haft stor förståelse för galghumor. Det är onekligen en tröst och vi gläds också åt att vi bor i en hyresrätt och inte i en bostadsrätt.

Men ändå. Sju månader tar det alltså att återställa efter en vattenläcka om än med varierande problem­­ ­i tre våningsplan. Är detta en rimlig och effektiv insats av vår svenska byggindustri? Eller är jag bara gnällig?

Ja, det är jag! Jämfört med alla dem som nu är på våra asylboenden, för att inte tala om dem som lever i ovisshet i olika flyktingläger, har vi det ändå oerhört bra.

Men de ständiga eländesskildringarna gör en kanske avtrubbad. I vilket fall är vi svenskar nog så bortskämda att vi inte inser hur bra vi har det.

Annons

Fler Krönikor

Krönika: Monica Bruvik

Har du råd att inte investera i samarbeten?

Begreppet är inte utslitet, utan vi ägnar oss snarare åt för mycket snack och lite verkstad.

Krönika: Lars Johnsson

Skenande capex – dyrt för klimatet och fastighetsägaren

Tre gånger högre investeringskostnader än för 25 år sedan – men lägre avkastning. Lars Johnsson ifrågasätter om kontorsmarknadens ombyggnadstrend är hållbar.

Krönika: Ola Serneke

Dolda rabatter – en nota för skattebetalarna

”Det finns ett problem i byggbranschen som sällan diskuteras öppet.”

Krönika: Mona Kjellberg

Vi har byggt in oss i ett hörn

Varför byggs det inte där behoven är som störst? I en FV-krönika granskas glappet mellan bostadsbehov, politiska beslut och människors faktiska möjligheter att flytta.

Krönika: Samir Taha

Det har plötsligt blivit svårare än på länge

Allt mer komplext att investera i fastigheter generellt, och i bostäder i synnerhet. Motstridiga signaler försvårar kalkylen.

Krönika: Stig Svedberg

Ge bollen till de privata fastighetsägarna!

Stig Svedberg om en brist som borde åtgärdas – för allas bästa.

Krönika: Karolina Keyzer

Trygghet och säkerhet är inte samma sak

Om säkerhet nu förs in som ytterligare parameter riskerar det att bli ännu ett krav i ett redan tungrott system.

Krönika: Viktoria Walldin

Först liv – sen lönsamhet

Varför syns inte handel, kultur och möten i bottenvåningarna i alla delar av staden?

Krönika: Lars Johnsson

Bästa bolaget i branschen

Lars Johnsson skriver en krönika om bolagen med den bästa totalavkastningen. Läs om de 15 bästa.

Krönika: Maria Svensson Wiklander

När människor möts växer företag

Arbete är i grunden ett socialt fenomen – och coworking skapar sociala sammanhang. Utan engagerad personal händer ingenting.

Krönika: Sofia Larsen, Lina Sabadello

Svensk Handel: Ta förtroendeklyftan på allvar

”Vi vill betona att rätten att be om revision inte är en misstroendeförklaring, utan ett verktyg för att skapa trygghet – för båda parter.”

Krönika: Alessandro M. Lucca, Pernilla Ivarsson

Framtiden är redan byggd – men inte färdigtänkt

I dag kommer arkitekter ofta in för sent. Det är ett slöseri med kompetens. Läs en gästkrönika av Alessandro M. Lucca och Pernilla Ivarsson.

Krönika: Klaus Hansen Vikström

”Det är inte AI som är hotet, det är medelmåttan”

Branschen behöver inte fler som väntar på att telefonen ska ringa – den behöver folk som ringer själva. Läs Klaus Hansen Vikströms FV-krönika.

Krönika: Jan Wifstrand

Ta det Isitt!

”Det beror på SVT:s ängsliga inställning att allt måste vara komik.”

Tillbaka till förstasidan