Kungsledens affär med Orkla om 5 Mdr lyckas

Annons

Femmiljardersaffären, som Kungsleden informerade om redan i september, är slutligen i hamn. Det är Orkla Finans Kapitalförvaltning och DnB NOR Markets som förvärvar hela beståndet.

Under processen delades beståndet upp i två portföljer, värda 1,65 respektive 3,35 miljarder. Anledningen var att möjliggöra delköp om det skulle bli problem med finansieringen. Dessutom flyttades genomförandet fram två veckor.
Fastighetsportföljens storlek har justerats något i storlek och säljs nu för 4.750 miljoner kronor. Det är 375 miljoner över bokfört värde och 710 miljoner över anskaffningsvärdet.

– Jag är mycket glad över att kunna slutföra affären med Orkla till ett väldigt tillfredsställande resultat. Jag ser fortsatt goda möjligheter till en hög transaktionsnivå inom kommersiella fastigheter och en expansion inom vård, skola och äldreboenden, kommenterar Kungsledens VD Thomas Erséus.

I och med denna affär höjs också prognosen för det utdelningsgrundande resultatet för 2007 till 1.800 miljoner från tidigare 1.400 miljoner.

Fastighetsvärlden Idag 2007-12-13

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Fabege börjat demontera – för 65.000 kvm nytt

Arenastadens kanske bästa läge. Taktiken för att börja bygga. Den smarta läsningen. Redo att tjuvstarta.

Erik Hävermark, Sveafastigheter.

”Saknar en politik med en bostadssocial inriktning”

FV Fokus. FV intervjuar Erik Hävermark, vd på Sveafastigheter.Om att ha startat nyproduktion i Skellefteå. Om att svensk politik saknar bostadssocial inriktning. Om de höga byggpriserna.Om att ta arkitekturens roll på allvar.

Affärsanalys

Ny riktnivå för nya skolfastigheter

En modern skolfastighet blir nytt riktmärke.

Polisanmälan mot Engelbert läggs ned

Efter avslutad stämning – nu läggs även förundersökning ner.

Kanadensiskt storköp av logistikfastigheter

En handfull fastigheter ingår i transaktionen. FV berättar mer om fastigheterna i storaffären.

Säljer för nästan miljard i centrala Göteborg

Hela 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen som planerats i flera år.

Säljer för över miljard

8 procent över värdering.

Projekt

Södertälje växer på höjden i The Dock

Södertäljes nya hotell blir också stadens högsta byggnad.

Krönika

Öppna upp när avstånden ökar

”Plötsligt ser du mötesplatsen i stället för en öde stenöken.”

Johan Jenny Ehrenberg, ETC Bygg.

”Vi har crowdfundat 240 mkr för att bygga hus”

Bygger klimatpositiva hyreshus på flera ställen i Sverige. Har hyllats av FN.

Obos, Örnsberg.

Obos köper för 323 mkr i södra Stockholm

Vill bygga 154 bostäder. Nya detaljplaner under framtagande.

Här är Weworks oväntade comeback

Har 600.000 kvm coworkingkontor i landet.

Köper för 150 mkr i Malmö

Andra förvärvet på kort tid för Logistea.

Tillbaka till förstasidan