Drygt ett år efter att den utdragna försäljningen till Keops för 6,3 miljarder kronor till slut var helt i hamn är Kungsleden redo för en ny jätteförsäljning. Det transaktionsintensiva bolaget har tecknat en avsiktsförklaring med norska med Orkla Finans om försäljning av fastigheter värda cirka fem miljarder kronor. Direktavkastningen är, enligt köparen, cirka 6,5 procent. Men Orkla Finans är inte ensam part på köpsidan. Fastighetsvärlden Idag kan berätta att förvärvet delas med DnB Nor som har en stor andel.
Fastighetsbeståndet i portföljen finns i södra Sverige, i Stockholmsregionen, Mälardalen, Öregrund och ett mindre bestånd i Göteborgsregionen. Portföljen består av ungefär lika delar kontorsytor, produktionslokaler och lager/logistik. Bland de största fastigheterna i beståndet finns Årsta Partihallar i Stockholm och en stor lagerfastighet i Malmö hamn. Ännu är det inte definitivt avgjort exakt vilka fastigheter som kommer att ingå i köpet varför ingen specificerad yta för hela portföljen kan anges.
– Vi har gått igenom Kungsledens bestånd och den här portföljen är väldigt bra. Vi har mycket på gång och vi gillar Kungsleden. Vi har dessutom gjort en affär tidigare ihop, säger Lars Kristiansen, VD Orkla Eiendom, till Fastighetsvärlden.
Affären är Orklas tredje i Sverige. I maj köpte bolaget, via dotterbolaget NLI, ett bestånd i Malmö och Västerås från just Kungsleden för 605 miljoner kronor. I juli förvärvade bolaget KMT Real Estate i Lidköping för 170 miljoner kronor.
Den köpande partens kapitalinsats i den aktuella transaktionen är 25 procent. Initiativtagare till den stora affären är köp-konsultbolaget SPG Scandinavian Property Group där svensken Tobias Emanuelsson är VD. Bolaget ligger bakom flera norska storköp i Sverige den senaste tiden, bland annat nystartade NLP:s ”Ica-köp” från GE och L&R för 4,85 miljarder för ett år sedan.
Om affären med norrmännen genomförs bedömer Kungsleden att reavinsten uppgår till cirka 600 miljoner kronor och det utdelningsgrundande resultatet till runt 900 miljoner. Avsiktsförklaringen ger Orkla Finans exklusiv rätt att genomföra en due diligence av beståndet. Målsättningen är att försäljningen ska vara klar i november.
– Vår bedömning är att affären har stor sannolikhet att genomföras, säger Kungsledens VD Thomas Erséus.
Fastighetsvärlden Idag 2007-09-28
Lediga jobb
Fler Nyheter från förstasidan

Balder tänker om kring Greta och Garbo
Nystart för intressant projekt i utmärkt läge.
Fastighetsägare motsätter sig Convendums skulduppgörelse
”Hittills den enda som har uttryckt sig negativt till vårt förslag till skulduppgörelse.”
Vill höja hyran med 17 procent – ”Inte Monaco”
Lämnat förhandlingsbordet.
Var 15:e lägenhet till en behovskö – medverkar i SVT
En strukturell hemlöshet breder ut sig, stora fastighetsägare medverkar i TV-program om lösningar.

Klart: Sätra Centrum sålt på auktion
Stockholms stad ville köpa – men vann inte budgivningen. Så högt blev slutpriset.
Ska sälja bostäder för 2,6 miljarder
En första affär om nära miljarden är redan avtalad. Optimerar resten av portföljen inför fortsatt försäljning.

Handelsjätte i ny satsning
Tio våningar inom ett annat segment. Se flera bilder.
Hyr ut nästan 1.000 kvm i Gamla stan till mediehus
Förutom kontor öppnar mediehuset två restauranger, kafé och tre barer.

Utmanar med ny takbar i city
Restauranggrupp tar över restauranger och barer på anrikt hotell.

Henrik Bastman ny vd
Har tidigare haft flera toppjobb.

Hon blir ny vd på Mimer
Har tidigare haft toppjobb vid ett flertal bolag.

”Dags att fylla kontoren”
Stor mötesplats där flera ledande experter deltar.
Smider plan på höghus om 36 våningar
Ska stegvis smalnas av mot himmelen i syfte att ge ett slankare intryck.