Ilija Batljan.

Ilija Batljan blir börs-vd i Norge

SBB:s intressebolag Public Property Invest offentliggör sin avsikt om börsnotering på Oslo-börsen. Därmed kommer Ilija Batljan att bli börs-vd igen.

Annons

Det norska bolaget annonserade under onsdagen att de avser en introduktion av bolaget på Oslo Börs. Ilija Batljan är interims-vd för PPI och blir  med börsintroduktionen återigen börs-vd, om än endast för en kortare tid.

PPI ägs i dag till 44,8 procent av SBB och har ett fastighetsbestånd som uppgår till cirka 10 miljarder NOK och som i huvudsak består av samhällsfastigheter. I den siffran ingår ett bestånd fastigheter som SBB ska överlåta till bolaget i samband med börsintroduktionen. Totalt kommer bolaget då ha 61 fastigheter med 368.000 kvm. Den normaliserade hyresintäkten bedöms vara 690 miljoner NOK per år och merparten kommer från offentligfinansierade hyresgäster.

SBB kommer att erhålla köpeskillingen för dessa fastigheter i form av aktier i samband ned introduktionen av bolaget.

PPI räknar med att ta in mellan 1,5 till 2 miljarder NOK via nyemission av aktier i samband med introduktionen. Nyemissionen ska gå till att förbättra kapitalstrukturen i bolaget och till andra åtgärder inom bolaget.

Efter nyemissionen räknar man med att bolaget kommer ha en LTV på 40-45 procent. Utdelningspolicyn tar sikte på att dela ut 60 procent av  kassaflödet kvartalsvis och första utdelning planeras ske under 2025.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Stort fängelse nästan dubbleras

Hundratals platser tillkommer som ett led i Kriminalvårdens omfattande utbyggnad.

Trio klurar på tusen bostäder – och kan rädda Jernhusen

Skanska, Vasakronan och Fabege lanserar stor projektidé på gränsen mellan Solna och Stockholm

Miljardprojekt på Manhattan stoppat efter raslarm

New Yorks största bostadiseringsprojekt. Bärande stålpelare på våning 21 har deformerats.

Dubiös historik drabbar börsbolaget

Staten kräver tillbaka lämnat stöd om 81 mkr. Inte första gången återkrav ställs.

Jenny Rehn, Nordiqus

Nordiqus dubblerar personalstyrkan

Har 40 miljarder i fastighetsvärde. Bygger nu förvaltningsorganisation.

Panoramautsikt ska locka köpare till nytt höghus

Se bilderna på påkostade lägenheterna på Kungsholmen.

Nu bor det över en miljon i Stockholm

Det har varit en seg marsch mot gränsen de senaste åren, men nu är den passerad.

Debatt

Skatteregler bromsar cirkulära investeringar

Expertduo tycker att incitamenten styr fastighetsbranschen åt motsatt håll.

Tillbaka till förstasidan