Farozoner köper fjärde i Landskrona
Familjeföretaget Farozoner köpte i vintras två fastigheter av SBB vid torget i Landskrona. Nu köper man ytterligare två fastigheter vid torget, den här gången av Heimstaden.
Familjeföretaget Farozoner AB med vd Ronald Gummesson förvärvade så sent som i vintras två fastigheter av SBB som är belägna runt torget i Landskronas centrala delar innehållande bostäder, kontor och restauranger. Det gäller fastigheterna Norra Roten 1 och 27.
Nu har ytterligare ett bolagsförvärv av Heimstaden i direkt anslutning till tidigare fastigheter, fastigheterna Norra Roten 18 och 1. Det ger en total uthyrningsbar yta om 4.000 kvm. Kreditgivade samarbetspartner i båda affärerna har varit Ålandsbanken.
– Vi har flera förvärv som ska göras i sommar, även dessa kring torget. Detta görs av strategiska skäl för att få ett samlat grepp om kvarteret och stadskärnan, säger Ronald Gummesson, vd för Farozoner.