Emilshus tagit in 384 mkr – NP3 sålt alla b-aktier

Emilshus har genomfört riktad nyemission av 12 miljoner stamaktier av serie B. Genom Emissionen tillförs Emilshus totalt 384 miljoner kronor före transaktionsrelaterade kostnader.

Annons

Teckningskursen har fastställts till 32 kronor per aktie, vilket motsvarar en rabatt om 1,1 procent i förhållande till den volymviktade genomsnittliga aktiekursen på Nasdaq Stockholm de senaste 10 handelsdagarna (32,4 kronor) och 4,2 procent i förhållande till stängningskursen på Nasdaq Stockholm den 20 maj 2024 (33,4 kronor), samt en premie om 14,7 procent mot långsiktigt substansvärde per aktie i Emilshus, vilket uppgick till 27,89 kronor den 31 mars 2024.

Ett antal svenska och internationella institutionella investerare, bland annat de befintliga aktieägarna Sagax, Lannebo Fonder, Länsförsäkringar Fondförvaltning och Handelsbanken Fonder, deltog i emissionen.

Parallellt med emissionen har bolagets tredje största aktieägare NP3  avyttrat samtliga sina cirka 6,3 miljoner stamaktier av serie B i Emilshus.

Emilshus konstaterar att intresset för emissionen var stort och att den tidigare kommunicerade volymen om cirka 10 miljoner stamaktier av serie B övertecknades kort efter emissionens offentliggörande, varför Emissionen utökats till 12 miljoner stamaktier av serie B.

Emilshus är ett fastighetsbolag som med utgångspunkt i småländsk företagskultur förvärvar, utvecklar och förvaltar kommersiella fastigheter med hög direktavkastning i södra Sverige. Per 31 mars 2024 uppgick fastighetsvärdet till 7 518 miljoner kronor.

Emilshus bedömer att det finns marknadsförutsättningar att genomföra nya attraktiva investeringar under året. Bolaget har genomfört emissionen i syfte att bibehålla en flexibel och balanserad kapitalstruktur och för att skapa förutsättningar för nya värdeskapande investeringsmöjligheter.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Lista: 12 nya till Mall of Scandinavia

Några helt nya för Sverige. Centrumchefen berättar för FV om ett rekordår.

”Sälj del av Lill-Jansskogen – bygg Östlig förbindelse”

Stockholms Handelskammare presenterar lösning för att ringled kring huvudstaden ska fullföljas.

Topplista

Lista: 20 stora inom solenergi

Nrep, Castellum och Akademiska Hus i topp.

Lista: Så har bolagen skruvat på utdelningen

Uppdaterad lista över bolagen som rapporterat.

Vill vara det varmaste och vänligaste arkitektkontoret

FV Fokus. FV frågar ut Johan von Wachenfeldt vd på Krook & Tjäder Vikten av entreprenörsanda. Konsten att växa i lågkonjunktur. Ökade krav på flexibilitet

Fabege nära storaffär med Solna stad

Hittat lösning på ett kommande problem.

Nu säljs sista dyrgripen

Ett omfattande byggnadsprojekt med ett värde på 600-700 mkr strax utanför tullarna är det sista som återstår i beståndet.

Juryn: Det här var bästa uthyrningen 2024

FV:s jury har för tionde året korat årets bästa uthyrning.

Hufvudstaden mot trenden – har sänkt vakansgraden

Redovisar nyckeltalen för 2024.

Castellum lägger bud på Entra

Ökar innehavet till budpliktsgränsen. Storägaren Balder svarar direkt.

Affärsanalys

Strategisk manöver i en svår marknad

Portfölj med 57.000 kvm har bytt ägare. Affären analyseras av Daniel Holmkvist på CBRE.

Krönika

Demografi och fastigheter – kan man tjäna pengar på det?

Samir Taha om risker och möjligheter – rätt tidpunkt för att vara motvalls?

Intervju med nya NK-chefen

Han ska vända utvecklingen för lyxbutikerna.

Sålde premiärköpet 2021 – nu kan det bli bostäder

Kontor vid Östermalm kan bli bostäder samtidigt som nya våningsplan tillkommer.

Tillbaka till förstasidan