”Studentbostäder behöver sälja av bestånd”

Studentbostäder i Norden behöver sälja av sitt bestånd för att inte hamna i rekonstruktion. Det skriver Di om det tungt belånade bolaget.

Annons

Studentbostäder i Norden, med Fastator som största ägare, är ett haveri, skriver Di i en analys. Fastator äger 25 procent och SBB är tredje största ägare med 15 procent. Fastator, som största ägare, har flera obligationslån som förfaller de kommande två åren.

Studentbostäder grundades 2018 när SBB, Amasten och Fastator-ägda Offentliga Hus sålde sina studentbostäder till det nybildade bolaget. Från 2018 till 2020 har balansräkningen för Studentbostäder ökat från drygt 900 mkr till knappt 4 mdr, enligt Di.

2021 gjordes 1,6 mdr i förvärv vilket var en ökning med nästan 50 procent. Skulderna ökade – räntebärande skulder ökade från 2,1 mdr till 2,7 mdr.

2022 hade Studentbostäder i Norden en hög belåningsgrad, låg avkastning i beståndet, kort räntebindning och flera nyproduktionsprojekt.

På två år är aktien ned 90 procent, varav 72 procent bara i år. Styrelsen gjorde i sin halvårsrapport bedömningen att bolaget behöver förstärka sin kapitalstruktur. Bolaget behöver ett refinansieringsbehov på 768 mkr under 2024, varav 564 mkr i ett obligationslån med uppslupen ränta.

Det här får ett bolag som SBB att se stabilt ut, skriver Di i analysen. Studentbostäders belåningsgrad är uppe i 71,6 procent och räntetäckningsgraden är nere i 1,2.

Problemen är uppenbara, enligt Di, men trots detta investerade man 469 mkr i nyproduktion första halvåret i år. I juli kom en avsiktsförklaring om försäljning för beståndet i Danmark. 1,2 mdr är prislappen, vilket skulle ge en förlust på 170 mkr. Ännu är beståndet inte sålt.

För att inte hamna i rekonstruktion behöver försäljningen bli verklighet och fler med den, är Di:s slutsats.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Carl Ek Fastigheter.

”Vi kör lite under radarn”

Duon skapade fastighetsbolag vid 22 års ålder. Nu åtta år senare har bolaget en bostadsportfölj värd över 2 miljarder.

SLP köper för nära halv miljard

Två fastigheter i 08-område. Tredje förvärvet på kort tid.

Köper bostäder för 485 mkr

Förvärvar 231 nybyggda Svanen-märkta hyresrätter från Bonava.

JM Utblicken Solna

JM byggstartar 86 bostäder – av totalt 480

Ska bygga totalt fyra kvarter i närförort till Stockholm.

Köper av SBB för 91 miljoner

Kommunalt bolag köper fastighet som hyrs av staden. ”Förvärvet är ett viktigt steg för oss.”

Fabege börjat demontera – för 65.000 kvm nytt

Arenastadens kanske bästa läge. Taktiken för att börja bygga. Den smarta läsningen. Redo att tjuvstarta.

Erik Hävermark, Sveafastigheter.

”Saknar en politik med en bostadssocial inriktning”

FV Fokus. FV intervjuar Erik Hävermark, vd på Sveafastigheter.Om att ha startat nyproduktion i Skellefteå. Om att svensk politik saknar bostadssocial inriktning. Om de höga byggpriserna.Om att ta arkitekturens roll på allvar.

Går in i Företagsparken med 1,6 miljarder

Förvärvar 15,9 procent av aktierna i 6-miljardersbolaget.

Affärsanalys

Ny riktnivå för nya skolfastigheter

En modern skolfastighet blir nytt riktmärke.

Polisanmälan mot Engelbert läggs ned

Efter avslutad stämning – nu läggs även förundersökning ner.

Kanadensiskt storköp av logistikfastigheter

En handfull fastigheter ingår i transaktionen. FV berättar mer om fastigheterna i storaffären.

Säljer för nästan miljard i centrala Göteborg

Hela 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen som planerats i flera år.

Säljer för över miljard

8 procent över värdering.

Tillbaka till förstasidan