Kulturhuset Stadsteatern hyr av Stockholmshem

Kulturhuset Stadsteatern ska flytta in i Stockholmshems nybyggda 23-våningshus i Skärholmen. Det är skapa-själv-verksamheten Labbet som flyttar från 130 kvm till 500 kvm.

Annons

Labbet som i dag har cirka 130 kvadratmeter i Kulturhuset Stadsteaterns lokaler i Skärholmen på Bodholmsgången 13, kommer att få 500 nya kvadratmeter längst ner i det nybyggda 23-våningshuset intill Skärholmens centrum.

– Det känns jätteroligt att Kulturhuset Stadsteatern flyttar in sin ungdomsverksamhet i vårt hus, i Skärholmens nya landmärke. I huset finns också både lägenheter och Stockholmshems kontor, det kommer att göra torget till en levande plats under stora delar av dygnet, säger Maria-Elsa Salvo (S), styrelseordförande Stockholmshem.

I de nya lokalerna kommer det bland annat att finnas tre studios med möjlighet att skapa musik, podd, testa dj-bordet, redigera film och skapa dataspel. Målgruppen kommer att bjudas in att vara med och bestämma vad den nya verksamheten ska heta.

– Nu skapar vi ännu bättre förutsättningar för kulturverksamhet för barn och unga i Skärholmen och dess närområde. Det är viktigt att barn och unga i hela Stockholm får förutsättningar att utforska eget skapande och hitta kulturens kraft. Labbets nya lokaler är en viktig del i det arbetet. Här vill vi från Kulturhuset Stadsteatern tillsammans med andra aktörer skapa en trygg och meningsfull mötesplats för barn och unga, vilket också är en viktig del av det förebyggande arbetet, säger Helene Öberg (MP), styrelseordförande Kulturhuset Stadsteatern.

De nya lokalerna lämnas över till Kulturhuset Stadsteatern den 1 december 2024. I huset finns också 102 hyreslägenheter och Stockholmshems nya kontor. Lägenheterna annonseras hos Bostadsförmedlingen från den 1 maj 2024. Bostadshyresgästerna flyttar in från oktober 2024 och Stockholmshem vid årsskiftet 2024/2025.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Pandox köper för 350 mkr

Förvärvar hotell i slutskedet av färdigställande i norra Sverige.

Vill sälja stor anläggning vid Edsviken

Går med vinst, men kraven framöver ökar.

Sålt för 41.000 kr/kvm mitt emot 3arena

Fastighet med 50 lägenheter byter ägare.

”Se byggnaden som en smartphone”

Koncernchefen på BMS-företaget Nordomatic tror att framtidens byggnader kommer att vara digitala, smarta och tillgängliga under hela dygnet.

Avslutar Sernekes största projekt för 350 mkr

Tar över konkursade bolagets prestigeprojekt.

South Bay satsar vidare – nu med 25.000 kvm i Västerås

Startar projekt. Hyrt ut hälften.

Affärshungrigt SHF köper 11.000 kvm

Har nu ett bestånd som finns i hela 150 kommuner. Gabrielsson och CA säljer.

Fortinova köper för 80 mkr

Gör ytterligare en affär på hemmaplan.

Lista: Se högsta priserna – direktanvisningar tar över

Läs om de högsta prisnivåerna, om vilka bolag som fick anvisningar och vilka arkitektfirmor som är inblandade.

Vann i Sjöstadshöjden – bjöd 10% mer än tvåan

Nära tullgränsen i Stockholm. Läs om budnivåerna.

Projektet Gasverket. CA Fastigheter.

Klart: Så blir sista etappen i Gasverket

Östra delen i Gasverket – del av ett av Europas största stadsutvecklingsprojekt.

Hoppar av projekt i Danderyd

Projekt med 50 lägenheter till papperskorgen.

Revansch: Corem vann kampen om Circle K-kontoret

Lämnar Södermalm. Gör istället en stor uthyrning nära tullgränsen.

Tillbaka till förstasidan