EQT lägger bud på Stendörren

Annons

EQT Real Estate lägger ett kontantbud på Stendörren. Man gör det genom sitt helägda bolag Chicago Holding

EQT:s bud offentliggörs genom Chicago Holding AB som erbjuder 100,25 kronor kontant per aktie. Budet är värt omkring 2 823 miljoner kronor. Budpremien är 3,8 procent.

Budet innebär även en premie om 9,7 procent jämfört med den volymviktade genomsnittskursen om 91,3 kronor för B-aktien under de senaste 20 handelsdagarna och en premie om 4,5 procent jämfört med bokfört värde av eget kapital per stamaktie om 95,9 kronor, per 30 september 2018.

Kvalitena samt Hummelbosholm, Knut Pousette, Hans Lycketorp och Seth Lieberman har ingått avtal med EQT om att sälja aktier motsvarande 26,13 procent av aktierna samt 50,06 procent av rösterna i Stendörren.

Styrelsen i Stendörren har med anledning av budet utsett en oberoende budkommitté inom styrelsen bestående av Helena Levander, Hans Runesten, Carl Mörk och Andreas Philipson. Den ska utvärdera budet och återkomma med sin uppfattning senast två veckor före acceptfristens utgång. Kommittén har utsett Handelsbanken Capital Markets som finansiell rådgivare och Advokatfirman Vinge som legal rådgivare.

Aktieägarna har nu en acceptfrist till och med den 19 december och EQT avser att kunna redovisa likvid per den 28 december. Man förbehåller sig rätten att, vid ett eller flera tillfällen, förlänga acceptfristen för sitt erbjudande liksom att senarelägga redovisningen av likviden.

EQT har i samband med budet en rad rådgivare. DNB Markets är finansiell- och kapitalmarknadsrådgivare, Linklaters Advokatbyrå  är legal rådgivare, ÅF Infrastructure teknisk rådgivare, Skeppsbron Skatt skatterådgivare och Alvarez & Marsal Nordics AB finansiell rådgivare.

Fullföljandet av erbjudandet är endast villkorat av att erforderliga tillstånd, godkännanden, beslut och andra åtgärder från myndigheter eller liknande, inklusive från konkurrensmyndigheter, har erhållits på för köparen acceptabla villkor.

EQT Real Estate säger sig se stora möjligheter i Stendörren och dess bestånd. Man har följt Stendörren under en lång tid och imponerats av den starka och stabila utvecklingen. Det stora antalet outnyttjade byggrätter erbjuder en möjlighet att vidareutveckla dess fastighetsportfölj, vilket ligger väl i linje med EQT Real Estate strategi att investera i tillgångar med utvecklingspotential.

EQT Real Estate bedömer att den ökade investeringstakten som krävs för att utveckla byggrätterna med fördel sker i privatägd regi eftersom Stendörrens resultat kan komma att minska under en övergångsperiod.

Stendörren är inriktat på lager och logistik. Beståndet finns främst i Storstockholm och Mälardalen. Stendörren har fastigheter i bland annat Högdalen, Veddesta, Upplands-Bro, Rosersberg, Enköping, Flen och Eskilstuna.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Oscar Engelbert vann striden – krävdes på 100 miljoner

Peter Eriksson: ”Domen är bedrövlig, jag överklagar”.

Tvättbjörnen köper för 200 mkr

Säljaren i mål med försäljning tre av fyra.

Stendörren köper portfölj för 1,3 miljarder

Fastigheterna är fullt uthyrda. Total uthyrningsbar yta: 63.000 kvadratmeter.

Säljer högt bostadshus inom tullarna

Säljer efter fem års innehav. Nybyggt med vattenutsikt. FV berättar om priset och prisutvecklingen.

Vasakronan hyr ut 3.600 kvm

Hyr bland annat ut 2.500 kvm till WSP. Lämnar fastighet som ingick i affär för 2,4 miljarder kronor.

Bakslag för Castellums stora logistikpark

Castellum kommenterar regeringsbeslutet.

Vill hitta lönsamhet i de oslipade diamanterna

FV Fokus. FV frågar ut Gustaf Segerborg, vd på Flexfast.  Om att fynda på en bottenfrusen marknad.  Orealistiska prisförväntningar.  Hur man ökar hyresgästens betalningsvilja.

Krönika

Det vore bra att prata lite mindre om Nobel Center

”Vi bråkar om Nobel Center – medan framtidens samhälle faller mellan stolarna.”

NCC gör nedskrivning av värden med miljard

”En dämpad marknad för kommersiella fastigheter”. FV berättar vad som ligger bakom.

Markus Aujalay, Slussgården, Snäckan 8.

Slussgården hyr ut till stjärnkrögare

Bara dagar efter den stora konferensuthyrningen.

Rekryterar Areims tidigare vd

Går in som ny affärsenhetschef.

Listor: Så bra var rådgivarna i olika områden i landet 2025

Fyra olika vinnare i fyra kategorier.

Logistea köper för 300 mkr

Två fastigheter om totalt 33.000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Tillbaka till förstasidan