Skanska igång med ny etapp i Hammarby sjöstad

Skanska investerar cirka 390 miljoner kronor i första etappen av kontorsfastigheten Sthlm 02 i Hammarby Sjöstad, Stockholm. Den byggs bredvid höghuset Sthlm 01.

Den första fasen av den sju våningar höga byggnaden kommer att få en uthyrningsbar yta om cirka 7.600 kvadratmeter.

Sthlm 02 ligger längs med Hammarby Allé och kommer att inrymma café och andra servicefunktioner på gatuplanet. I byggnaden, som totalt kommer att omfatta 14.500 kvadratmeter uthyrningsbar yta, ryms även en tunnelbaneuppgång.

I samband med att Gullmarsplan växer som kollektivtrafiknod, då blå linje öppnar för trafik 2030, nås den ombyggda stationen direkt från Sthlm 02 och restiden till T-centralen beräknas till under 5 minuter.

Byggnaden planeras med väl genomtänkta utrymmen för cykelparkering i entréplan med trivsamma och funktionella möjligheter till dusch och omklädning.

Byggnadsarbetet inleds under maj 2021 och kontorshuset planeras att stå klart under det fjärde kvartalet 2023.

Sthlm 02 är en del av Skanskas satsning Sthlm New Creative Business Spaces som bland annat innehåller höghuset Sthlm 01. Området kommer att bestå av totalt sju kontorsbyggnader, varav den femte nu påbörjas, och utgöra arbetsplats för fler än 8.000 människor. I det direkta närområdet har Skanska tidigare byggt cirka 400 bostäder, kajer, gator och bussgarage.

I den nya utgåvan av Fastighetsvärlden listas alla de stora kontorsprojekten i Stockholm, Göteborg och Malmö. Köp ditt exemplar av FV #3 2021 här!

Situationsplan över området. Illustration: Varg arkitekter.

Fler Nyheter från förstasidan

Stänger butik mitt på Kungsgatan

Tillhör de som expanderat absolut snabbaste i hela Sverige.

Pembroke, Mästerhuset.

Restaurangsatsning om hela 1.250 kvm – mitt i city

Om satsningen: ”Kan vara världsunik.”

Podcasten med fokus på SBB:s möjliga game-changer

Det artonde avsnittet av fastighetsbranschens hyllade podd.

Utnämner fem till partners

Joakim Arvius motiverar.

Butik vid Stureplan stängd efter 21 år

Valt att inte förlänga hyresavtalet.

Bonava varslar 400

Hela var fjärde anställd berörs.

Ny storägare i börsbolag

Bolag även köpt sju fastigheter. Nu stor ägare i två liknande bolag.

Foto Jan Wifstrand
Krönika

Nu är hela Sverige ett utsatt område

”De kriminella gängen regerar. I problemområdena är mord och mordförsök fem gånger vanligare och anlagda bränder är upp till tolv gånger vanligare.”

Amerikansk jätte bantar ytorna i city

Lämnar ett våningsplan.

JM säljer allt vid Brommaplan – stor projektdröm död

Var redo att investera 4 miljarder.

Rikshem avyttrar Folkhem till Nordr

Biljana Pehrsson: ”Folkhem har en stor potential och vi vill expandera geografiskt i Sverige och Norge”.

Framtiden vill höja hyrorna 7% – lägre än Fastighetsägarna

68.000 lägenheter berörs. Ger även en möjlighet för en treårig lösning.

Normals vd: ”Inte raketforskning driva butik”

Butikskedjan växer i rekordfart. Ny satsning i centrala Stockholm.

Bonava får rabatt på 110 miljoner i Nacka

Ingen ny upphandling kommer att krävas.

Tillbaka till förstasidan