Skanska hyrt ut mer än hälften i höga Sthlm 01

Skanska hyr ut 1.200 kvm och välkomnar tre nya hyresgäster till Sthlm 01. Därmed är höghuset i Hammarby Sjöstad uthyrt till mer än hälften. Om en månad öppnar skybaren.

Annons

Den kaxiga 27-våningsskrapan Sthlm 01 fortsätter attrahera hyresgäster. Nu har även Work Performance, Collar of Sweden och Brandsskyddsföreningen valt att flytta till södra Stockholms nya landmärke.

Skanska har tecknat hyresavtal med tjänsteföretaget Work Performance som är en konsultverksamhet till stöd för företag inom RUT- och ROT branschen, Collar of Sweden, som designar och säljer hundkoppel och hundaccessoarer på en internationell marknad och Brandskyddsföreningen, ett konsult- och utbildningsföretag som arbetar med och driver opinion för ett brandsäkrare Sverige.

Företagen tar i nämnd ordning plats på våning 21, på entréplanet och på våning 23.

Sthlm 01 är uthyrd till mer än 50 procent och kan erbjuda lokaler i storlekar mellan ca 350 till 1.150 kvadratmeter, och det finns lediga lokaler högt upp i huset.

Under hösten öppnade Café Noll Ettan upp i byggnadens huvudentré där besökare och hyresgäster sedan årsskiftet också välkomnas av co-workingoperatören Spaces. De erbjuder allt från enmansföretag och uppåt medlemskap för arbetsplatser och möten i huset och driver även byggnadens gemensamma reception.

Nu breddas utbudet av mat och dryck ytterligare när två nya aktörer slår upp portarna. I närliggande Sthlm 04 öppnar Tastory upp sin restaurang i slutet av april vilken erbjuder olika matkoncept över dagen med en trivsam uteservering intill torget och trappan som förbinder Hammarby Sjöstad med närliggande Gullmarsplan.

Högst upp i Sthlm 01, på 102 meters höjd med utblick över Årstaviken öppnas i mitten av maj Sjöstaden Skybar i regi av Niklas Ahlbom, matentreprenören bakom bland annat Himlen och restaurang Göteborg. Sjöstaden Skybars koncept och interiör bjuder på tydliga influenser från 70-talet, men i modern tappning med Söderkänsla.

Sthlm 01 är 102 meter hög.
Den internationellt erkända byrån Sauerbruch & Hutton står för arkitekturen av Sthlm 01.
I området utvecklar Skanska totalt sju kontorsprojekt, under namnet Sthlm New Creative Business Spaces.
Fasaden består av lättelement i aluminium och glas. Skrapan är formad som en treudd med tre spetsar som växer utåt och ökar i volym högre upp.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Om Convendum: ”Gäller att klara kostnadspuckeln”

Största ägaren, Hans Wallenstam, kommenterar rekonstruktionen.

Här växer industriområdet fram – utan detaljplan

Nästan 10 hektar stort område med ett 40-tal företag.

Ny enkät: Två chefsekonomer ser räntehöjning redan 2026

”Därefter kan vi få se en första höjning framåt slutet av 2026 eller början av 2027”.

Här är finalisterna i Årets coworking awards

Läs om samtliga nominerade. Sex kategorier.

Emilshus i affär för kvarts miljard

Genomför två transaktioner.

Video: Se Loka Brunns Vd på Hotell & Fastigheter 2024

Se Mia Spendrup, vd Loka Brunn, tala på Fastighetsvärldens seminarium Hotell & Fastigheter 2024. Denna video är exklusiv för prenumeranter av nyhetsbrevet Fastighetsvärlden Idag.

Många stora kontrakt klara – i väntan på ännu ett inom tull

FV går igenom de stora hyresavtalen som det snackas om på lokalhyresmarknaden i huvudstaden.

”Vi tror att det blir en outperformance”

FV Fokus. FV frågar ut Albin Sandberg, fastighetsanalytiker på Kepler Cheuvreux. Positiv syn på framtiden. Bolag som överraskat och underpresterat. Aktier att hålla extra koll på under 2025.

Affärsanalys

En vågad affär vid dubbelt köp

Två fastigheter nära Järntorget i Göteborg har bytt ägare. Maximilian Schroeder på CBRE analyserar storaffären.

Nrep-grundarens nya bolag gör första förvärvet

Rickard Svensson Dahlbergs nya bolag köper en stor och ny logistikfastighet.

Vann dragkampen om WSP – hyr ut hela 8.500 kvm

Klart för flytt. Läs om hur många flyttalternativ som fanns och hur mycket lokalytan minskas.

Säljer 22 fastigheter för 600 miljoner

Ett av landets största inom segmentet. Flaggar för försäljning av resten – och därmed helt lämna Sverige.

Så ska ödslig citygalleria fyllas

30 procent vakansgrad och en unik tom byggnad kräver dyra investeringar.

Klart om Operahusets framtid – generösa donationer

Tre donationer ligger bakom. Läs hur det nya operahuset blir.

Tillbaka till förstasidan