Dom efter sex års tvist mellan Peab och URW

Dom i målet mellan Peab och Unibail Rodamco Westfield avseende entreprenaden Mall of Scandinavia i Solna har meddelats. Tvisten har pågått sedan 2017. Peab vann. URW anser att klandra domen.

Annons

– Det känns bra att skiljedomen nu är klar och att vi vann framgång. Vi är stolta över att ha byggt Mall of Scandinavia, säger Jesper Göransson vd och koncernchef i Peab.

Tvisten är därmed avslutad och det finns inga kvarstående risker relaterade till entreprenaden Mall of Scandinavia, uppger Peab. URW håller dok inte med om att processen har nått vägs ände.

Domen innebär att Peabs rörelseresultat påverkas positivt med 400 miljoner kronor i andra kvartalet. Resultateffekten före skatt blir 790 miljoner kronor i andra kvartalet. Kassaflödet kommer att påverkas positivt med cirka 1.400 miljoner kronor i tredje kvartalet.

Peab erhöll entreprenaden att bygga Mall of Scandinavia i december 2010 och anläggningen stod klar för invigning i november 2015. Peab ansåg sig ha rätt till ersättning för de fördyringar som omfattande ändringar av projektet under produktionsfasen innebar.

Parterna kunde inte enas om utestående krav och mellanhavanden och skiljeförfarande inleddes under 2017. Skiljedom meddelades den 30 juni 2023.

Jurn Hoeksema, Rodamco Projekt AB och COO Northern Europe, Unibail Rodamco Westfield, kommenterar:

– Vi kommer att klandra skiljedomen vid Svea hovrätt, och vi är övertygande om att det finns goda grunder för att få den upphävd.

– Tvisten är inte avslutad och vi är förvånade över att Peab har gått så långt som att påstå att det inte längre föreligger några risker för Peab med hänsyn till tvisten. Vi kommer att ta tillvara alla möjligheter som står till buds för att få saken slutligt och korrekt rättsligt prövad.

Bolaget konstaterar att i mars 2021 meddelades två särskilda skiljedomar om principiella frågor i målet. Domen som meddelades den 30 juni 2023 går tvärt emot dessa tidigare domar och innehåller i stort sett i varje del väsentliga fel.

I den nu aktuella domen skiftade två av tre skiljedomare ståndpunkt i avgörande frågor, i vad som inte tycks vara resultatet av en juridisk analys. I stället har de dömt ut stora summor baserat på icke-rättsliga uppskattningar, uppger URW.

Den tredje skiljedomaren i skiljenämnden har skrivit sig skiljaktig till mycket stora delar av domen. I sin skiljaktiga mening pekar han ut allvarliga fel i skiljedomen, såsom att avgörandet i flera delar strider mot de särskilda skiljedomarna, liksom mot skiljeförfarandelagen.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Som väntat – räntan lämnas oförändrad

Efter sex sänkningar på raken – inga nya i sikte.

Tar över 1.400 kvm vid Stureplan

Ska etablera två restauranger och vinbar där konkurrenten gick bet.

Krönika

Dags för en ny stadsbyggnadsmodell

”Svensk stadsbyggnad står inför ett vägskäl.”

Castellum hyr ut i Bromma

Summerar uthyrningar om 3.800 kvm.

Hydda förvärvar Accessy

Konsolidering i proptech-området när Acccessy, som grundats av bland andra Vasakronan, Castellum och Fabege, förvärvas av Hydda.

Energifyllt värre på heldag om Mälardalen

Flera miljardsatsningar pågår och ännu fler väntas. Avundsjuka från andra kommuner.

Pandox köper för 350 mkr

Förvärvar hotell i slutskedet av färdigställande i norra Sverige. Ersätter tidigare hotell.

Vill sälja stor anläggning vid Edsviken

Går med vinst, men kraven framöver ökar.

Sålt för 41.000 kr/kvm mitt emot 3arena

Fastighet med 50 lägenheter byter ägare.

”Se byggnaden som en smartphone”

Koncernchefen på BMS-företaget Nordomatic tror att framtidens byggnader kommer att vara digitala, smarta och tillgängliga under hela dygnet.

Avslutar Sernekes största projekt för 350 mkr

Tar över konkursade bolagets prestigeprojekt.

South Bay satsar vidare – nu med 25.000 kvm i Västerås

Startar projekt. Hyrt ut hälften.

Affärshungrigt SHF köper 11.000 kvm

Har nu ett bestånd som finns i hela 150 kommuner. Gabrielsson och CA säljer.

Tillbaka till förstasidan