KlaraBo till börsen med hus för 7,4 miljarder

Bostadsutvecklaren KlaraBo är på väg mot notering på Nasdaq Stockholm och genomför inför det en nyemission. Bolaget förväntar att  noteringen genomförs under fjärde kvartalet 2021.

Annons

KlaraBo, som förvaltar och utvecklar hyresrätter i hela Sverige, offentliggör nu bolagets avsikt att genomföra en notering av B-aktier på Nasdaq Stockholm. Den ska genomföras under det fjärde kvartalet.

Inför det genomför bolaget en nyemission riktad till allmänheten i Sverige samt till institutionella investerare både hemma och utomlands. Nyemissionen  omfattar B-aktier om 750 miljoner kronor, exklusive en eventuell övertilldelningsoption.

Bolaget har med sig några ”cornerstoneinvesterare i Clearance Capital, Länsförsäkringar Fondförvaltning, M2 Asset Management AB och Fonden ODIN Eiendom. Med förbehåll för sedvanliga villkor har dessa åtagit sig att teckna aktier i erbjudandet till ett totalt belopp om 540 miljoner kronor, upp till en värdering om 35 kronor per aktie.

Största ägare sett till röstandel innan nyemissionen är:

  • Anders Pettersson gm bolag 15,6%
  • Investment AB Spiltan 11,2%
  • Mats Johansson 10,4%
  • Andreas Morfidiakis gm bolag 8,5%
  • Ralph Muhlrad privat o gm bolag 8,1%
  • Lennart Sten privat o gm bolag 7,3%
  • Julius Baer & Co 4,0%
  • Pensionskassan SHB 3,6%
  • SBB gm bolag 3,3%
  • Futur Pensionsförsäkring 2,8%
  • Rutger Arnhult gm bolag 2,3%

Värdet på fastighetsbeståndet var i slutet av tredje kvartalet cirka 7,4 miljarder fördelat på fyra regioner där syd och öst dominerar med 2,7 respektive 2,4 miljarder. Beståndet innehåller 5.367 lägenheter i förvaltningsbeståndet och 1.397 lägenheter i projektutvecklingsstadiet.

Styrelse och ledning ser en notering som ett naturligt steg i bolagets fortsatta utveckling och Nasdaq Stockholm kommer att godkänna en ansökan om upptagande till handel av bolagets B-aktier på Nasdaq Stockholm förutsatt att vissa sedvanliga villkor uppfylls, däribland att bolaget inkommer med en sådan ansökan och att spridningskravet för B-aktier är uppfyllt.

Noteringen och erbjudandet förväntas genomföras under fjärde kvartalet 2021.

Andreas Morfiadakis, KlaraBo:s grundare och vd, i en kommenterar:

– Under det gångna året har vi nästintill fördubblat vårt fastighetsbestånd och lämnade nyligen vårt hittills starkaste kvartal bakom oss. Resultatet är ett kvitto på att vår affärsidé och fokusområde ligger helt rätt i tiden och vi ser med tillförsikt fram emot att finna fler intressanta förvärvsobjekt i närtid samt accelerera förädlingen av vårt bestånd. Fastighetsmarknaden är fortsatt stark och börsnoteringen skapar viktiga förutsättningar för oss att fortsätta arbeta mot våra högt ställda tillväxtmål samtidigt som det känns oerhört positivt att kunna er bjuda den här möjligheten till fler potentiella aktieägare.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Grönt ljus för Qarlbos nya Hasselbacken

Två nya huskroppar ska byggas invid huvudbyggnaden. FV berättar hur det nya förslaget ser ut – en halvering.

Tingsvalvet köper för 200 mkr

Direktavkastningen uppgår till knappt 7,5 procent. Fullt uthyrd efter padelkonkurs.

Västerås glöder med miljardprojekt

Allt fler investerare flockas kring orten i sina framtidsspaningar.

Björn Lindblad, vd Mio

Mio vill öppna 3 butiker i Stockholm

Letar flera butikslägen i centrala Stockholm. Vill även bli större fastighetsägare.

Se video: ETC Byggs Johan Jenny Ehrenberg

Från Fastighetsvärldens seminarium Bostadsdagen 2025. Exklusiv för prenumeranter av nyhetsbrevet Fastighetsvärlden Idag.

Utvecklar med ett stadigt öga på historien

FV Fokus. FV frågar ut AIX Arkitekters vd Erik Torvén.  Betydelsen av se bakåt för att hitta rätt väg fram. Ökad efterfrågan på estetisk höjd. Expansionsplaner.

Bygger stort på spekulation – efter förödande brand

Tar plats i snabbväxande område. Ökar ytan med 30 procent.

Kluvet när det gäller kontorens uthyrning

Så ser investerarna på möjligheterna att hyra ut kontor, butiker och logistik framöver.

Rekryteras för att leda stort arbete i Hagastaden

Målet är att bygga minst 3.000 bostäder och 150.000 kvadratmeter kommersiella lokaler.

Krönika

Släpp sargen!

Dag Klerfelt om bostadsmarknaden och konkreta åtgärder för att åstadkomma balans på kort tid.

Skandalomsusad fastighet säljs av ökänd entreprenör

FV berättar om den nya ägaren och om köparens planer för fastigheten.

Unikt mål om tomträtt i Högsta Domstolen

Kan ge chockeffekter för delar av fastighetsmarknaden.

Storbolag kan flytta – jakt på 15.000 kvm kontor

FV berättar vilka delmarknader i Stockholmsområdet som bolag kan tänka sig flytta till.

Tillbaka till förstasidan