Hyr ut 2.650 kvm till Snabbgross i Karlstad

Snabbgross blir Ankarhagens senaste tillskott i hyresgästmixen på Örsholmen i östra Karlstad där nu endast 2.000 kvm är vakant av fastighetens total om 18.000 kvm.

Annons

Livs­medelskedjan Snabbgross, som ägs av Axfood, hyr av Ankarhagen i bolagets fastighet Östanvinden 4, Lokalen om 2.650 kvm kommer att byggas om för att passa ändamålet.

I den stora fastigheten är redan Lernia, fraktföretaget Instabox, Stena, Landstinget och en toppmodern padelhall hyresgäster.

Utöver Östanvinden 4 äger Ankarhagen ytterligare 9 fastigheter i området. Nattvinden 5, Nattvinden 3, Blåsten 10, Blåsten 9, Sjövinden 3, Sjövinden 2, Hammaren 24, Klubban 7, och Brisen 5.

– Vi har varit med länge på Örsholmen som har utvecklats från ett avskilt industriområde till att länkas ihop med Karlstads centrala delar. Detta har gjort att expansiva verksamheter som Snabbgross ser stor tillväxtpotential i området. I dag är endast cirka 2.000 av fastighetens totalt 18.000 kvadratmeter vakant, säger Markus Sjövall, vd för Ankarhagen.

Snabbgross butikschef Robert Rehnberg kommenterar företagets närvaro i Karlstad så här:

– Karlstad sjuder och vår stora butik på Örsholmen ger oss möjlighet att tillgodose restaurang-, café- och fastfood-marknaden i hela Värmland med ett brett sortiment grossistvaror av hög kvalitet till låga priser. Vår nya butik genererar också större utrymmen för distribution och via butikens e-handel skapar Snabbgross ytterligare möjligheter för Karlstads och regionens restaurangkunder.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

NP3 i nytt Coop-köp

Förvärvar ytterligare åtta fastigheter från Coop.

Norsk jätte satsar i Sverige

Har byggt flera fastighetsfonder i Norge. Går vidare till Sverige, Danmark och Finland via ny nordisk fond.

Oscar Engelberts bolag som äger konkursade Parkgate kan komma att behöva betala tillbaka mångmiljonbelopp. Foto: Montage

Förundersökning inledd runt Oscars bolagshaverier

Utredning om grova brott väntas ta flera månader.

Förvärvar bostadsfastighet i Birkastan i Stockholm

FV berättar om kvadratmeterpriset.

Helheten ska vara större än delarna

FV Fokus. FV frågar ut Annica Carlsson, vd på Equator Arkitekter. Om att lyfta stadsmiljöer. Vad som är värt att bevara. Motsättningarna inom hållbarhetsbegreppet.

Hyr ut hel fastighet till myndighet

Tar helt hus om 12.400 kvm på Kungsholmen.

Marriott satsar i Stockholm

Kedjans tionde i Stockholm. Marknadsförs inför 250 miljoner medlemmar.

Coworkingaktör öppnar restaurang

Ger sig in i restaurangbranschen. ”Vi är en udda fågel inom coworkingbranschen.”

Krönika

Framförhållning – eller panik i slow motion

Viktoria Walldin om att ställa sig i Blomsterfondens bostadskö, att tänka om och att vilja ha odling och vinkvällar på seniorboendet. Om det finns några rum kvar då.

Stopp för Stockholms stads miljardaffär – för nu

Affären innehåller 1.200 bostäder.

Bekräftat: Brutal tysk miljardsmäll vid affär

FV:s uppgifter bekräftas.

Inflationsmålet om 2 procent är det viktigaste.

Som väntat: Styrräntan lämnas oförändrad

Förväntas ligga kvar på samma nivå en tid framöver.

Tillbaka till förstasidan