Niklas Borg, vd Green Group.

Green Group investerar i snabbväxande Greenely

Fastighetsbolaget Green Group investerar i energibranschens snabbväxande uppstickare Greenely. Investeringen är en del av Green Groups strategi att stödja innovativa och hållbara företag inom energibranschen och att främja en grönare framtid.

Annons

– Greenely är ett väldigt spännande bolag och vi ser fram emot ett nära samarbete. Greenely är en innovatör inom smarta ellösningar, som med sin användarvänliga app och elanalystjänster erbjuder en enkel och smidig lösning för att övervaka, analysera och optimera sina kunders elförbrukning. I det ingår även smart elbilsladdning vilket vi ser stor nytta av i bland annat våra garagefastigheter, säger Niklas Borg, Green Groups VD.

Greenely är ett elbolag som optimerar elanvändning med hjälp av ny smart teknik. Greenely ger sina kunder full kontroll över elförbrukningen, analyserar beteenden och optimerar förbrukningen med hjälp av algoritmer. Den smarta tekniken kan även användas för kundens elbils- och hembatteri. Tekniken gör det möjligt att lastbalansera Svenska kraftnäts energitoppar.

Greenely är ett elhandelsbolag som vuxit snabbt och nu är positionerad som en av de ledande aktörerna på marknaden.

– Vi är entusiastiska över att Green Group väljer att investera i vårt företag. Med vårt gemensamma fokus på miljö och hållbarhet har vi möjlighet att tillsammans fortsätta att utveckla våra tjänster och skapa positiv påverkan på miljön. Det kommer att bidra till att våra kunder får ännu mer värde och samtidigt som vi aktivt arbetar för en mer hållbar framtid, säger Tanmoy Bari, vd och grundare av Greenely.

Green Group ser möjligheter att samarbeta inom flera viktiga strategiska områden.

– Det är främst inom vårt segment för garagefastigheter som vi ser stora möjligheter att utvecklas ytterligare. Det kommer att innebära att vi blir ännu mer hållbara genom möjligheten att erbjuda fler elbilsladdare, ökad tillgänglighet för hållbar energi och att även ge våra kunder möjligheten att spara pengar medan deras elbil är parkerad, säger Niklas Borg.

Fastighetskoncernen Green Group äger och förvaltar fastigheter till ett värde om cirka 4 miljarder kronor. Koncernen samlar dotterbolagen Green Park, äger och förvaltar garagefastigheter, Green
Property, äger och förvaltar innerstadsfastigheter samt urbana lager- och logistikfastigheter och Green Proptech, som investerar i bolag som digitaliserar fastigheter i de segment som Green Group är verksamma i.

Green Proptech har investerat i bolag som Instabox, Parakey, Parkando,
Mobilty 46, Elbilio, OneFin och Garageplatsen.se.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Sydkoreanskt bolag säljer för 450 mkr

45.000 kvm – med udda upplägg kring hyran. Femte ägaren på tio år.

Fastighetsaffärer lyfte NCC – extrautdelning

Affärsområdet Property Development lyckats bäst genom flera försäljningar.

Porträtt

Drivs av att bygga företag

Börsnoteringar är en paradgren för den hästintresserade Bengt Kjell. Nu är han på gång med ett nytt bolag.

Köper på Vasagatan

Expanderar mitt i Stockholm nära tidigare storköp.

Räddar kvar hyresgäst på över 5.000 kvm i lyxläge

Kommer att ha varit hyresgäst i 30 år på samma adress i centrala Stockholm. FV summerar tidigare hyreskontrakt.

Stor butik tvärvänder och stannar i city

En av de största butikshyresgästerna i Stockholms CBD har ändrat sig.

Bästa rådgivarna 2024 – i varje segment

Nordanö, Tango, CBRE, JLL och Colliers vinnare i olika kategorier.

Selin: ”Ett betydande investeringsutrymme”

Balder visar siffrorna för 2024 och blickar in i 2025.

”Vi skapar ett av de största supermarket-bolagen i Europa”

FV Fokus. Intervju med Christian Fredrixon om storköpen. Vad som lockar framöver  Liknelsen med Sagax? Ny konkurrens i Sverige? Carrefour som stor hyresgäst.

Fabeges vd går i pension

”Det är dags att lämna över och förändra min vardag”.

Den mest offensiva aktören gör udda köp

Fortsätter att hålla ett högt förvärvstempo.

Listor: Så bra är rådgivarna i olika områden i landet

Fyra olika vinnare i fyra kategorier.

Krönika

Nytt år och nya möjligheter?

Christina Nyman om ökad optimism och en mer mixad framtidsbild för byggindustrin.

Klart: Så blir hyrorna i 13 Stockholmskommuner

Läs om nivåerna, kommun för kommun.

Tillbaka till förstasidan