Convini flyttar till Gate:01.

Convini tar över delar av SAS lokaler i Frösundavik

Convini har vuxit kraftigt senaste åren. Expansionen har medfört att man vuxit ur sina kontorslokaler. Det är nu klart att Convini tar över delar av SAS tidigare ytor i Gate:01 i Frösundavik, Solna. Lokalerna på 700 kvm kommer att fungera som kontor och flagship showroom.

Fastigheten Gate:01 i Frösundavik ägs av Mengus.

Familjeföretaget Convini, den ledande aktören av obemannade måltidsbutiker och kaffelösningar på arbetsplatsen, grundades för över 25 år sedan och har vuxit stadigt sedan dess.

Tidigare i år förvärvades den största konkurrenten i Tyskland, HelloFreshGo. Förvärvet innebär att Convini inte bara är marknadsledande i Sverige utan också störst i Europa med fler än 2.000 smarta butiker. Convini har siktet inställt på att bli ett miljardbolag inom de närmsta åren och den kraftiga expansionstakten har inneburit att man nu vuxit ur befintligt huvudkontor och driftcentral.

Under hösten stod det klart att Convini planerar att bygga ett nytt logistikcenter för effektiv lagerhållning och logistik. Parallellt med utvecklingen av det nya logistikcentret har sökandet efter ett nytt huvudkontor intensifierats och nu är det klart med övertagandet av delar av SAS tidigare lokaler i Gate:01 i Frösundavik.

Flytten till de nya lokalerna är planerad till våren 2023.

– Detta är ett viktigt steg för vår fortsatta utveckling och expansion. Vi är väldigt stolta över att nu kunna skapa framtidens arbetsplats i Gate:01. Våra medarbetare är vår viktigaste tillgång och vi vill ge dem de bästa förutsättningarna för att trivas och utvecklas hos Convini. I de nya lokalerna kan vi samtidigt visa upp våra innovativa mat- och kaffelösningar för kunder och partners i ett toppmodernt showroom, säger Mats Palmquist, vd på Convini.

Missa inte! Hotell & Fastigheter 2023

Onsdagen den 11 oktober arrangerar Fastighetsvärlden det populära och årligen återkommande seminariet Hotell & Fastigheter. Vik gärna datumet redan nu! Program kommer under försommaren. Eventet äger rum på Grand Hôtel i Stockholm.

Fler Nyheter från förstasidan

Klart: Övikshem får sälja 600 bostäder

Stor försäljning kan vänta i Norrland.

Efter beskedet: SBB rusar tvåsiffrigt på börsen

SBB:s aktie rusar på börsen efter affären med Brookfield.

Ny vd vid Areim

Tar över efter Therese Rattik.

Ny strategi – SBB frigör 8 miljarder

En ny uppgörelse med Brookfield om ägandet i utbildningsportföljen EduCo utgör en grundbult i SBB:s nya strategi. Den tillför även betydande likvididitet och syftar även till ökad transparens.

Welandson och Nordstjernan tar greppet

Emissionen i Studentbostäder i Norden kan ge stora förändringar bland de största ägarna i bolaget.

Fastighetsägarna som drabbades av skredet

Ett enormt slukhål öppnade sig på E6 i höjd med Stenungsundsmotet. Fastighetsägare till FV: ”Oerhört tragiskt”.

Porträtt

Långläsning: Storspelare på turbulent marknad

Henrik Jussi-Pekka är vd för investmentbolaget Möller & Partners, men är också medgrundare till bostadsbolaget Resinova som varit storköpare under våren.

Ännu en toppchef lämnar

”Jag känner mig privilegierad”.

Öppnar flaggskeppsbutik mitt i city

Gör två förhyrningar samtidigt. FV berättar om etableringen.

Räddningsaktion för SBS

Läs om de största ägarna och hur de agerar.

Redo sälja för över 4 mdr

Pressad aktör startar försäljningsprocess. 20.000 bostäder med i diskussion.

Vill bygga högt hotell

Inväntar besked från politikerna.

Upproret: ”Vi vill veta vad vi betalar för”

Diskussionen kring butikshyrorna har kanske trots allt blivit lite bättre.

Riksbanken höjer räntan till 4 procent

Kan komma att höjas ytterligare.

Tillbaka till förstasidan