Balderhärvan: 9 av 10 insiderfall läggs ned

Enligt statistik som Dagens Nyheter har tagit del av så lade Ekobrottsmyndigheten ned nio av tio misstänkta fall av insiderbrott i fjol

Fastighetsvärlden har tidigare skrivit om hur pass få insiderfall i Sverige som leder till rättslig påföljd – när det exempelvis handlar om den typen av insiderbrott som Baldertopparna sitter häktade för.

Nu publicerar Dagens Nyheter ny statistik från Ekobrottsmyndigheten som visar hur svårt myndigheterna har att bevisa att ett misstänkt brott har begåtts.

Nio av tio fall läggs ned.

Chefsåklagaren Gunilla Sandblom menar att det är det enskilt svåraste brottskategorin att bevisa för myndigheten.

DN tar upp exemplet med den 70 år gamla lagen som förbjuder beslag av meddelanden till närstående.

En utredare får inte, vid brott med minimistraff under två års fängelse, använda beslagtagna meddelanden mellan närstående, som makar eller syskon.

– Problemet just vid insiderbrott är att det består ju i att en person som har insiderinformation delar med sig av den till någon annan, och då ofta en närstående. Vi ser väldigt ofta att man är gifta, det är föräldrar och barn eller bröder eller så, säger Gunilla Sandblom till DN och tillägger:

– Ofta vet vi ju om det här redan när vi inleder en förundersökning och det är klart man överväger då om det finns ett annat ärende att satsa på istället.

Just meddelanden är den bevisning som väger tyngst när den här typen av brott ska bevisas.

Fler Nyheter från förstasidan

Nya strategin slår igenom – 500 bostäder på spel

Köpcentrumbolag i affär en bit ifrån sitt köpcentrum. Affär för 310 miljoner kronor.

Kändiskrögare tar över populärt ställe på Söder

Skapar även ny konsertlokal.

Balder hyr ut 4.800 kvm till storbank

Köpte kontorsfastigheten 2016 för 400 mkr.

”Inget nytt kommer in”

Toppchefer vid byggbolag berättar för FV om framtiden.

Bilder: Så blir Humlegårdens lyxiga Klara City View

Köptes av Humlegården för ett rekordpris. Nu har arkitekttävlingen avgjorts.

Stora delar i rekonstruktion

Flera av landets allra största berörs. ”Det är en olycklig situation på en tuff marknad”.

Hyllat inredningsmärke öppnar på Östermalm

Blir första egna butiken i Sverige.

Får markanvisning för 9.000 kvm kontor på Kungsholmen

Ny markanvisning nära det tidigare tänkta storprojektet, se karta.

Hela SBB kan säljas

Styrelsen har tagit beslut om möjliga utvägar. Batljan kommenterar även egna holdingbolaget: ”Mitt bolag mår inte bra”.

Toppmäklaren omhäktad

Åtalstiden förlängs  för den profilerade vd:n som misstänks för grovt bedrägeri och penningtvätt.

Planerar sälja i Stockholm

Agerar i det privata bolaget. Pengarna från försäljning ska användas till att betala skuld.

FV Quiz

FV Quiz: Sportstjärnorna och fastigheterna

Vad kan du om idrottsstjärnornas investeringar i fastighetsbranschen?

Det finns fortsatt torrt krut hos bolagen enligt FI-chefen

Daniel Barr, generaldirektör på Finansinspektionen tror inte att fastighetssektorn är i kris även fast läget är allvarligt.

Lansa köper vid Karlatornet

138 nybyggda bostäder. Första etableringen i Göteborgs stad.

Tillbaka till förstasidan