Projektet Karlavagnsplatsen.

201 meter högt bostadshus planeras i Göteborg

Fakta SEFA

SEFA är en koncern verksam inom bygg, anläggning, fastighet och industri. SEFA startades 2002 och är redan en utav Sveriges större byggkoncerner.

SEFA har  huvudkontor i Göteborg samt lokalkontor i Strömstad, Trollhättan, Alingsås, Borås, Varberg, Halmstad och Malmö. SEFA omsatte cirka 1,1 miljarder kronor under 2012.

Visa faktaruta

SEFA-VD: ”Jag är hundra på att det här kommer att gå lätt”. Planer på höga hus finns för tillfället  i ett tiotal svenska orter. I Göteborg presenteras nu ett förslag som om det byggs kommer att bli Sveriges högsta byggnad – 11 meter högre än Turning Torso.

För Göteborgs-Posten berättar byggföretagaren Ola Serneke om sitt drömbygge.

– Från 60:e våningen kommer man lätt att se hela staden och ända ut till Vinga, säger Sarneke till GP.

Han är VD för det snabbväxande byggföretaget SEFA och hans rum på kontoret på Lindholmen vetter ut mot en parkering och det är där han hoppas att Nordens högsta byggnad ska ligga framöver – 60 våningar och 201 meter högt. Den totala projektkostnaden är budgeterad till cirka två miljarder kronor.

De nedersta tio våningarna i det planerade höghuset ska innehålla hyresrätter, kontor, handel och service. Resten blir bostadsrätter, totalt cirka 300 lägenheter.

Ola Serneke räknar med att höghuset ska vara klart om fem år, men senast 2021.

Ole Sarneke.
Ole Sarneke.

– Vi har jobbat på det här ett bra tag och nu har vi med oss kommunen och sakägarna i närheten. Jag är hundra på att det här kommer att gå lätt.

Serneke har klurat på projektet i sju-åtta år. Stadsarkitekten Björn Siesjö är försiktigt positiv:

– Längs Lindholmsallén skulle det passa bra med ett högt hus. Det är en storskalig miljö, säger han till GP.

Om några veckor ska en internationell arkitekttävling utlysas om höghuset. Tävlingen kommer att ledas av Sveriges Arkitekter och Claes Larsson. Tävlingen kommer att delas upp i två steg. Först en prekvalificeringstävling och sedan steg två där 5 arkitektbyråer tas ut för vidare arbete.

Fastighetsvärlden Idag 2013-08-20

 

Fler Nyheter från förstasidan

Chocksänkning av räntan att vänta under 2024

Enligt prissättningen på räntemarknaden väntas en chocksänkning av styrräntan 2024 och Europeiska centralbanken väntas ta täten.

Joachim Kuylenstierna lämnar vd-jobbet

Efter granskning: Inga oegentligheter i Fastator. ”För bolagets bästa avgår jag.”

Vann budkamp om hett hotell – premiärköp i Sverige

Rekordstort intresse för fastighet i centrala Stockholm.

Niam slår till med miljardköp i centrala Stockholm

Förvärvar kontorsfastighet. Chockbesked för säljaren.

Nrep anställer sex nya medarbetare

Rekryterat från bland andra Vasakronan, Heimstaden och Unibail Rodamco Westfield.

Förvärvar mitt på Södermalm

Del av rekordaffär som skakade om branschen.

Bilder: Så blir projekt om hela 4 miljarder

Satsar i Stockholms stad. Planerar för 580 bostäder, kontor och hotell. Läs även om ambitionen för 27:e våningen!

Åhléns öppnar nytt i Stockholm – igen

2.500 kvm nytt varuhus. Blir andra öppningen under 2024.

Costco köper i skånskt handelsmecka

Förvärvar projekt om hela 17.000 kvm. Andra etableringen i Sverige.

Ny restaurang utmanar Gondolens vy

Svenska Brasserier fortsätter sin expansion på Södermalm.

Castellum hyr ut hela 4.500 kvm

Option på ett sjätte våningsplan. Fyller upp efter Länsstyrelsen.

Hon tar över som chef över 54 miljarder i city

Blir ansvarig för Vasakronans mest värdefulla bestånd.

Pictet flexar musklerna

Förvärvar ny logistik om nästan 20.000 kvm lokaler.

Tänkt SBB-affär till papperskorgen

Har gått i mål med åtta kommunaffärer, men lyckas inte överallt.

Tillbaka till förstasidan