Vill bygga 900 bostäder i Solna

Järvastaden AB, som ägs av Vasakronan och Skanska, kan få bygga upp till 900 bostäder och en skola i Järvastaden i Solna. Nu ska ny detaljplan för fastigheterna Järva 241 och Skogsstjärnan 2 tas fram.

Annons

Järvastaden AB, som ägs av Vasakronan och Skanska, har av kommunstyrelsen i Solna fått klartecken på en principöverenskommelse om att bygga 800–900 bostäder och en skola i Järvastaden i Solna. Det aktuella området ligger mellan Västergårdsparken och Enköpingsvägen. Nu ska nya detaljplaner tas fram för fastigheterna  Järva 2:41 och Skogsstjärnan 2.

– Det känns väldigt bra att vi kan fortsätta bygga välbehövliga bostäder i Solna. Tillsammans med en ny skolbyggnad bidrar den här överenskommelsen till utvecklingen av hela Järvastaden, säger Sara Kukka-Salam, kommunstyrelsens ordförande i Solna stad.

Av bostäderna ska minst 15 procent vara 4 rum och kök, och minst 10 procent vara 5 rum och kök. I överenskommelsen framgår också att Järvastaden AB ska stå för tio LSS-lägenheter eller en motsvarande typ av boende, om behov för sådana bostäder finns.

Av överenskommelsen framgår också att en ny skolbyggnad ska planeras i anslutning till Järvastadens skola, som ska stå klar till höstterminen 2024 för årskurserna F–3. Den kan även komma att byggas som en utökning av den befintliga byggnaden. Den nya skolbyggnaden byggs för elever i årskurs 4–6. Järvastadens skola ska inrymma 350 elever, en idrottshall och en tillhörande skolgård.

Missa inte! Bostadsdagen 2025

Den 5 mars är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Bostadsdagen 2025. Seminariet äger rum på Hotel Birger Jarl, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Om Convendum: ”Gäller att klara kostnadspuckeln”

Största ägaren, Hans Wallenstam, kommenterar rekonstruktionen.

Här växer industriområdet fram – utan detaljplan

Nästan 10 hektar stort område med ett 40-tal företag.

Ny enkät: Två chefsekonomer ser räntehöjning redan 2026

”Därefter kan vi få se en första höjning framåt slutet av 2026 eller början av 2027”.

Här är finalisterna i Årets coworking awards

Läs om samtliga nominerade. Sex kategorier.

Emilshus i affär för kvarts miljard

Genomför två transaktioner.

Video: Se Loka Brunns Vd på Hotell & Fastigheter 2024

Se Mia Spendrup, vd Loka Brunn, tala på Fastighetsvärldens seminarium Hotell & Fastigheter 2024. Denna video är exklusiv för prenumeranter av nyhetsbrevet Fastighetsvärlden Idag.

Många stora kontrakt klara – i väntan på ännu ett inom tull

FV går igenom de stora hyresavtalen som det snackas om på lokalhyresmarknaden i huvudstaden.

”Vi tror att det blir en outperformance”

FV Fokus. FV frågar ut Albin Sandberg, fastighetsanalytiker på Kepler Cheuvreux. Positiv syn på framtiden. Bolag som överraskat och underpresterat. Aktier att hålla extra koll på under 2025.

Affärsanalys

En vågad affär vid dubbelt köp

Två fastigheter nära Järntorget i Göteborg har bytt ägare. Maximilian Schroeder på CBRE analyserar storaffären.

Nrep-grundarens nya bolag gör första förvärvet

Rickard Svensson Dahlbergs nya bolag köper en stor och ny logistikfastighet.

Vann dragkampen om WSP – hyr ut hela 8.500 kvm

Klart för flytt. Läs om hur många flyttalternativ som fanns och hur mycket lokalytan minskas.

Säljer 22 fastigheter för 600 miljoner

Ett av landets största inom segmentet. Flaggar för försäljning av resten – och därmed helt lämna Sverige.

Så ska ödslig citygalleria fyllas

30 procent vakansgrad och en unik tom byggnad kräver dyra investeringar.

Klart om Operahusets framtid – generösa donationer

Tre donationer ligger bakom. Läs hur det nya operahuset blir.

Tillbaka till förstasidan