Västprojekt hyr ut 1.200 kvm för konsertlokal
Västprojekt är en av de fastighetsägare som arbetar med utvecklingen av andra verksamheter än industrier på Ringön i Göteborg. Nu har bolaget hyrt ut 1.200 kvm för en konsertlokal till Monument.
– Det är kanske inte den vanligaste satsningen att göra, alltså att öppna en enorm konsertlokal mitt i ett industriområde, men samtidigt kunde vi inte tänka oss en bättre idé överhuvudtaget, säger Carl Martinson på Monument.
Monument, som är hyresgäst, är dock så mycket mer än enbart konsertlokal. Det är över 1.200kvm med fullständiga rättigheter, uteservering, cocktailbar, dubbla scener och möjlighet att förvandlas från konserter och nattklubb till konferens, företagsevent och inspelningar.
Sedan idén kom för ca 2 år sedan har både en pandemi passerat och projektet har genomgått en rad förändringar. I helgen var det premiär-
– Vi är otroligt glada över det samarbete vi haft under hela processen med Monument och hur slutresultatet ser ut. Att verksamheten startar upp bidrar dels till kreativitet och stark dragningskraft till platsen, samtidigt som det ger oss rätt förutsättningar för fortsatt utveckling inom området, säger Robert Eriksson på Västprojekt.