Sjaelsö och Alecta i affär med projekthus

Alecta har förvärvat tre handelsfastigheter av Sjaelsö Sverige AB, varav endast en redan är färdigställd. Totalt har byggnaderna en uthyrningsbar area om cirka 30000 kvadratmeter. Fastighetsvärdet uppgår till 427 miljoner kronor.

Fastigheter för 427 miljoner byter ägare. Alecta har förvärvat tre handelsfastigheter av Sjaelsö Sverige AB. Endast en av dessa är redan färdigställd. Fastigheterna finns i Helsingborg, Åkersberga och Borås har en uthyrningsbar area på drygt 30000 kvadratmeter. Det underliggande fastighetsvärdet uppgår till 427 miljoner kronor och Persen Skei har varit rådgivare till Sjaelsö.

Fastigheten i Helsingborg färdigställdes vid årsskiftet och innehåller en Coop Forumbutik om 9100 kvadratmeter samt en bensinstation. I Åkersberga ska en ny handelsplats på totalt 13000 kvadratmeter byggas. Första etappen, omfattar 10000 kvadratmeter är uthyrd till Coop Forum m fl. Handelsplatsen beräknas kunna öppna hösten 2011. I Borås har Alecta köpt den första etappen om 10000 kvadratmeter av handelsplatsens totalt 20000 kvadratmeter. Den fastigheten är uthyrd till City Gross med inflyttning våren 2011.
Fastighetsvärlden Idag 2010-02-19

Missa inte! Fastighetsdagen Göteborg

Den 27 april är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Göteborg. Det äger rum på Radisson Blu Scandinavia Hotel, Göteborg.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Fler Nyheter från förstasidan

Cibus avser att göra en riktad nyemission

Planerar att använda kapitalet för att återköpa obligationslån som förfaller under hösten i år.

Snabb affär nära Östermalmstorg

Från start till full betalning tog processen endast 15 dagar.

Vill sälja klassisk arena

FV berättar om fastighetsägandet runt om i landet.

Köparens 7:e och 8:e köpcentrum

Proppen ur. FV summerar att 15 välkända anläggningar bytt ägare sedan 2020.

Realplay

En säsong med återbruk – och obligationer

Det senaste året har Realplay producerat ett 30-tal program, några av dem väckte extra intresse och FV listar här dessa godbitar.

JM säljer för 676 miljoner

Plötsligt en stor bostadsaffär. FV berättar om köparen.

Bostäder i clinch med stigande räntor

De ”säkra” intäkterna räcker inte för att försvara aktiekurserna.

Rik privatfamilj vill köpa – redo förvärva för miljarder

Letar efter volymer om minst 1.000 lägenheter. Berättar för FV.

Fyllt upp nyinköpt miljardförvärv i city

Fastigheten mitt i centrala Stockholm är nu fullt uthyrd.

Klart med ny vd i Castellum

Han ska leda bolaget genom den problemfyllda tiden. ”Jag tackar för förtroendet”.

Sur bankrapport: Priser ska ner 15 procent

Ny rapport belyser bland annat kommersiella fastigheter.

Trianon har fyllt vågade fyndköpet Entré

Säljaren gjorde dunderförlust och avyttrade med stora vakanser.

Tappar attraktiv byggrätt för 13.000 kvm kontor

FV berättar vad som ligger bakom.

Storbolag vill banta bort hela 4.500 kvm

Ytterligare en stor hyresgäst vill minska sin kontorsyta.

Tillbaka till förstasidan