Elias Georgiadis, vd vid Stenhus Fastigheter.
Elias Georgiadis, vd vid Stenhus Fastigheter.

Premia köper för över en halv miljard

Premia Properties, med Elias Georgiadis, Erik Selin och Länsförsäkringar som största ägare, har förvärvat en ny life science-fastighet utanför Aten i Grekland.

Annons

Köpeskillingen är hemlig, men FV bedömer priset till en bra bit över en halv miljard kronor.

Fastigheten innehåller drygt 20.000 kvm lokaler, bland annat för forskning, tillverkning och lagring av mediciner. Hyresgäst är ett amerikanskt bolag som är noterat vid Nasdaq. Det årliga hyresvärdet är cirka 35 miljoner kronor.

Premia Properties är noterat vid börsen i Aten. Bolaget äger fastigheter för runt 2,5 miljarder kronor.

I beståndet finns bland annat ett flertal nya skolfastigheter med långa hyreskontrakt och några logistikfastigheter där hyresgästerna tillhör landets mest kända.

Elias Georgiadis (som även är vd och stor ägare i Stenhus Fastigheter) är storägare i Premia Properties. Sedan hösten 2021 är även Balder (med Erik Selin som tung ägare) och Länsförsäkringar stora ägare.  Tillsammans kontrollerar trion cirka 60 procent av aktierna, med den förstnämnda som klart största ägare.

Det finns dock fler svenska ägare. Ungefär 75–80 procent av aktierna kontrolleras av svenskar.

Bolaget har hittills kunnat göra förvärv på yieldnivåer som skiljer sig mycket från exempelvis de svenska. Premia Properties siktar på att nå ett fastighetsvärde om 10 miljarder kronor till år 2025.

Läs gärna Fastighetsvärldens stora personporträtt på Elias Georgiadis, med rubriken Bygger högt i nytt tempo.

Balder, med Erik Selin, är en av investerarna i Premia Properties. Montage: Fastighetsvärlden

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Jättesatsning – vill bygga ut varuhus med 50.000 kvm

Skandinaviens största varuhus vill expandera till 95.000 kvm.

Vill bygga högt mitt i Göteborg – möter motstånd

Ytterligare ett höghus planeras i rikets näst största stad, nu nära Heden.

”Alla marknader är inte lika mogna som Sverige”

FV Fokus. Intervju med Kristin Willerström, Nordenchef på Pembroke.   Om nästa cityprojekt.  Kontorsmarknaden i Sverige kontra internationell marknad.  Sverige som föregångsland. Om att göra Mäster Samuelsgatan till ”framgata”.

NP3 köper för 442 miljoner

Har förvärvat för 1,8 miljarder under året.

Ny vd vid Balticgruppen

”Det känns både hedrande och inspirerande att få det här förtroendet.”

Elva gör upp om att bli Årets Affärskonsult

Väldigt tajt i toppen, liksom kring fjärdeplatsen – därav så många kandidater.

Tosito och Strawberry satsar på nytt hotell

Stordalen: ”Det här blir ett retro-progressivt ”powerhouse”.

Krönika

Kontorshyrorna i city är låga och vakanserna minskar

Lars Johnsson om läget på kontorsmarknaden – och han ger en helt annan bild.

Areim växer inom lättindustri – köper 20.000 kvm

Äger nu drygt 90 fastigheter med omkring 380.000 kvadratmeter inom segmentet.

Hyr 2.400 kvm på västra Kungsholmen

Samlokaliserar från tre adresser i Stockholmsområdet.

Werket Wihlborgs Malmö

Wihlborgs hyr ut 3.600 kvm till innovationshub

Utökar sin verksamhet till andra sidan gatan. Flyttar in i gamla Saab-fastigheten.

Hines i ny stor bostadsaffär i 08-området

Affären omfattar 17.000 kvm BOA och över 300 hyreslägenheter. Tredje förvärvet. FV bedömer priset.

Så vill Pembroke tillföra 7.000 kvm kontor nära Sergels torg

 Lösningen med terrassen   Historien med bankerna.  Volymen som tillförs.  Fokus på hållbarhet.  Inspirerats av grannarna.

Tillbaka till förstasidan