De översta våningsplanen, enligt Oscar Properties tidiga förslag. Illustration: Herzhog & de Meuron.

Nu inleds tävlingen för Gasklockan

Annons

Stockholms stad hävde i slutet av november förra året avtalet gällande Gasklockan med Oscar Properties. Detta då man inte fått in betalningen av de 600 miljoner kronor som bolaget köpt tomträtterna för.

I februari berättade FV att Stockholms stad planerade en tävling för att hitta en ny byggherre. Nu kan FV avslöja att tävlingen drar igång i slutet av maj.

– Vi räknar med att komma ut med underlag till byggaktörer i slutet av maj eller början av juni, säger Staffan Lorentz, projektledare på Stockholms stad.

Tävlingen kommer vara öppen över sommaren och avslutas ”en bit in på hösten”, enligt Lorentz.

Avtalet om Oscar Properties Gasklockan-projekt omfattade 35.957 kvm bostäder och 2.543 kvm byggrätt för lokaler med kommersiellt ändamål. Totalt innehöll planen 300 bostäder. OP:s plan var en 90 meter hög byggnad (lika hög som den tidigare gasklockan) ritad av den välkända arkitektfirman Herzog & de Meuron. OP hade drivit projektet sedan 2009.

Tomten för Gasklocka 3 och 4. Foto: Lennart Johansson/Stockholms stad.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

NP3 i nytt Coop-köp

Förvärvar ytterligare åtta fastigheter från Coop.

Norsk jätte satsar i Sverige

Har byggt flera fastighetsfonder i Norge. Går vidare till Sverige, Danmark och Finland via ny nordisk fond.

Oscar Engelberts bolag som äger konkursade Parkgate kan komma att behöva betala tillbaka mångmiljonbelopp. Foto: Montage

Förundersökning inledd runt Oscars bolagshaverier

Utredning om grova brott väntas ta flera månader.

Förvärvar bostadsfastighet i Birkastan i Stockholm

FV berättar om kvadratmeterpriset.

Helheten ska vara större än delarna

FV Fokus. FV frågar ut Annica Carlsson, vd på Equator Arkitekter. Om att lyfta stadsmiljöer. Vad som är värt att bevara. Motsättningarna inom hållbarhetsbegreppet.

Hyr ut hel fastighet till myndighet

Tar helt hus om 12.400 kvm på Kungsholmen.

Marriott satsar i Stockholm

Kedjans tionde i Stockholm. Marknadsförs inför 250 miljoner medlemmar.

Coworkingaktör öppnar restaurang

Ger sig in i restaurangbranschen. ”Vi är en udda fågel inom coworkingbranschen.”

Krönika

Framförhållning – eller panik i slow motion

Viktoria Walldin om att ställa sig i Blomsterfondens bostadskö, att tänka om och att vilja ha odling och vinkvällar på seniorboendet. Om det finns några rum kvar då.

Stopp för Stockholms stads miljardaffär – för nu

Affären innehåller 1.200 bostäder.

Bekräftat: Brutal tysk miljardsmäll vid affär

FV:s uppgifter bekräftas.

Inflationsmålet om 2 procent är det viktigaste.

Som väntat: Styrräntan lämnas oförändrad

Förväntas ligga kvar på samma nivå en tid framöver.

Tillbaka till förstasidan