Hangar 5 har 52 000 kvadratmeter uthyrningsbar yta. Foto: NCC

NCC hyr ut 2.200 kvm till Coromatic i Bromma

NCC Property Development hyr ut 2.200 kvadratmeter till Coromatic i sitt projekt Hangar 5 i Brommastaden. Därmed har NCC uppnått en uthyrningsgrad om 78 procent i projektet.

 

Annons

Coromatic som säkrar kraftförsörjning och datakommunikation för verksamhetskritiska anläggningar har skrivit avtal med NCC avseende hyra av kontor- lager- och verkstadslokaler.

– Det här är ett kvitto på attraktiviteten i våra fastigheter och på att de uppfyller de önskemål som företag har på en modern arbetsplats, säger Andreas Lindelöf, chef NCC Property Development Stockholm i en kommentar.

Bland de övriga hyresgästerna i Hangar 5, som har en yta på cirka 52.000 kvadratmeter, återfinns bland annat Ica, Sats, XXL, St1 Sverige samt ett flertal restauranger som Oh Poké och Sushiyama.

Coromatic har fram tills nu suttit i lokaler mer eller mindre på andra sidan Ulvsundavägen, men de kommer nu att flytta Hangar 5 i januari 2024.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Snuddande nära tvångsinlösen i börsbolaget

Endast 0,32 procent från gränsen för tvångsinlösen

Besqab avstår del av storaffär med Alm

8 av 34 projekt tillträds inte.

CA köper för 250 mkr

Når nästan 100 000 kvm.

Klövern köper på västra Kungsholmen

Gör affär inom tullarna i Stockholm.

Sveafastigheter säljer till Acer för 727 mkr

Transaktion med fastigheter i Spånga och Nacka.

Finska kedjan växer med 5 000 kvm stor butik

Har stora planer för en expansion i Sverige.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Tillbaka till förstasidan