Hyresgästföreningen vill ha hyresakut

Historiskt höga hyresnivåer gör att Hyresgästföreningen vill se inrättandet av en statlig fond för att kunna avlasta hushållen.

Annons

Kraven på hyreshöjningar är på historiskt höga nivåer och de kan komma att höjas mer då en del värdar vill höja än mer redan efter sex månader.

Kostnadsläget är nu kritiskt menar Hyresgästföreningen som nu föreslår att en ny statlig fond, en Hyresakut inrättas.

– När det handlar om att dämpa krisen för vissa grupper, ta till exempel villaägare, öppnar regeringen mer än gärna plånboken. Det är bara att titta på miljarderna till villaägare i el-stöd. Det som gör mig både orolig och faktiskt upprörd är att hyresgästerna glöms bort om och om igen, säger förbundsordförande på Hyresgästföreningen Marie Linder i ett pressmeddelande.

Den nya fonden tar sin utgångspunkt i bostadsbidragets konstruktion men skiljer sig åt på vissa punkter. Dels ska inkomstgränsen dubblas så att fler hushåll kan ta del av bidraget och dels ska alla typer av hushåll kunna söka bidraget och inte bara gälla unga och barnfamiljer. Ansökan och utbetalning ska även ske månadsvis så länge krisen pågår föreslår Hyresgästföreningen.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Skanska hyr ut hela 22.000 kvm kontor

Tecknat stort hyresavtal med hemlig hyresgäst.

Hotell för 19 miljarder förvärvas av Pandox

Gör affären tillsammans med ägaren Eiendomsspar och Scandic.

KLP köper för 1,5 mdr på Kungsholmen

Barings säljer stor kontorsfastighet  på nivån 150.000 kronor per kvm.

Logistea i SLB-affär för 226 miljoner

Med den nya affären har bolaget förvärvat för 2 mdr det senaste halvåret.

Intea i storaffär för 1,4 miljarder

Inteas expansion går nu snabbt. En rad nya projekt har radats upp det senaste halvåret och nu förvärvas säkerhetsfastigheter av ett statligt bolag.

Söker nytt HK om 3.500 kvm – bantar 1.000 kvm

Kan lämna lokaler nära Sergels torg och Hötorget. FV berättar om planerna.

Höga spelet i city – nytt kontrakt om 7.000 kvm

Förlängt stort hyresavtal för butikslokal mitt i Stockholm.

Blackrock förvärvar 35.000 kvm paketbyggnad

”Gör det till den terminal med högst kapacitet i Sverige”.

Utökar och stannar hos Corem i Kista

Utökar med 80 procent. Ytterligare en postiv nyhet för bolaget, efter att Tele2 valt att stanna.

Flera stora flyttar kan vänta i centrala Stockholm

Fyra välkända och omtalade hyresgäster kan flytta ihop. Söker cirka 15.000 kvm. FV berättar om vilka fastighetsägare som berörs.

Säljer för 200 mkr i Göteborg

Transaktion nära centralstationen. Följer upp tidigare miljardförvärv.

Lägre hyresintäkter för Vasakronan

Dubbelt så hög vakans i Stockholm idag jämfört med för fem år sedan.

”Coworkingmodeller ersätts med managed offices”

Ny europeisk rapport från Colliers berättar om förändringar på kontorsmarknaden.

Tillbaka till förstasidan