Bolagen som också vill ha högre hyror
Fem privata hyresvärdar i Malmö vill se en till hyreshöjning från den 1 juli 2023.
FV har tidigare skrivit om att Heimstaden vill se en hyreshöjning den 1 juli 2023, men även Willhem, Trianon, Rosengårds Fastigheter och Victoriahem vill höja hyrorna ytterligare under året. De påkallar en extra hyresförhandling med Hyresgästföreningen, för att få igenom en höjning till den 1 juli i år.
De fem privata hyresvärdarna fick fem procent i hyreshöjning – en högre höjning än genomsnittet under årets hyresförhandling, som landade på 4,12 procent.
Yrkanden från fastighetsägare runt om i landet låg på cirka 10 procent, så även för de fem i Malmö. Men trots att de alltså fick en av de högra höjningarna i landet vill de få till stånd en till hyresförhandling. Den här gången yrkar de på 2 procent från den 1 juli.
– Lagstiftningen säger att vi får påkalla igen efter sex månader. Så vi följer de spelregler som finns på marknaden. Som i och för sig inte använts på många år. Hyresrätten är ändå den billigaste boendeformen. Men jag beklagar. Vi har ingen lönsamhet kvar. Hela vårt resultat från i fjor försvinner, säger Olof Andersson, vd för Trianon med 4 000 lägenheter i Malmö, till Hem&Hyra.