Hemsö hyr ut 4.600 kvm efter att säljaren misslyckats

Hemsö har tecknat ett sjuårigt hyresavtal med Järva Gymnasium för en ny gymnasieskola i Tensta, i nordvästra Stockholm. Gymnasiet får en yta om 4.600 kvm med plats för cirka 500 elever.

Annons

Hemsö förvärvade Campus Tensta i april 2022 från kommunala SISAB. Hemsö har sedan dess haft en bred dialog med skoloperatörer och lokalsamhället för att säkerställa att kommande hyresgäster möter behoven.

Fastigheten uppfördes år 1984 och omfattar drygt 21 000 kvadratmeter. Hemsö genomför nu en omfattande renovering för att varsamt återställa byggnaderna till toppskick enligt dagens krav.

Gymnasiet kommer att innehålla teoretiska program med inriktningarna naturvetenskap, teknik, ekonomi och samhälle. Skolan startar till höstterminen 2024. Hemsö har fortfarande ett arbete framför sig med ytterligare hyresgäster inom utbildning, kultur och föreningsliv.

− Tillgång till god utbildning och hängivna vuxna kan göra hela skillnaden för ungas framtidstro och livsval. För Hemsö är det viktigt med långsiktiga aktörer som bidrar både med nya skolplatser och till utvecklingen av Tensta. Det här är startskottet för vår vision om att skapa ett nytt skolcampus. Med Järva Gymnasium får vi en hyresgäst i Campus Tensta som fokuserar på elevers utbildning och välmående, säger Nils Styf, vd, Hemsö.

Skolan drivs av den ideella och icke-vinstdrivande Stiftelsen Roya Foundation. Stiftelsen driver sedan tidigare Järvaskolan, en högstadieskola i Kista.

− I ett samhälle är en högkvalitativ gymnasieutbildning en grundläggande byggsten för framgång och välfärd. Unga i Järva har höga ambitioner, stora drömmar och drivkraften att förverkliga dem. Därför väljer vi att etablera Sveriges modernaste gymnasieskola, Järva Gymnasium, i Tensta, säger Amir Sajadi, vd, Järva Gymnasium.

− En ny gymnasieutbildning i stiftelsebaserad regi blir ett positivt tillskott i Järva och ligger i linje med Fokus Järva, stadens kraftsamling för att lyfta Järvaområdet. I Järva finns stora framtidsmöjligheter och jag hoppas att Campus Tensta kommer att bidra till områdets utveckling, säger Anders Österberg, biträdande finansborgarråd i Stockholms stad och ansvarig för Fokus Järva.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Äger hus i 31 av 65 riskområden ”Det blir bättre”

Delar även ut beröm till polisen. Victoriahem, Stena Fastigheter och Uppsalahem om prioriterat arbete.

Torleif Falk, Nobel Center i Slussen och Gamla Stan

Intervju med stadsarkitekten: ”Nedslagen över ytligheten”

FV Fokus Intervju med Torleif Falk  Synen på Nobel och Slussen  3 smultronställen i Stockholm  Det mest frustrerande på jobbet  10 år som stadsarkitekt – vad händer härnäst?

Första spadtaget för Sveriges största fängelse

110 000 kvm och drygt 800 intagna.

Catena säljer två för 430 mkr

Säljer nästan 10 procent över värdering.

Bild på klubbhuset DIF Elitfotboll Kaknäs

Här är Årets Stockholmsbyggnad 2026

”Brukar jaga cup- och sm-titlar, så detta var något nytt.”

Panattoni laddar för udda storsatsning i syd

Kan bli en av de större etableringarna i Norden.

Bockasjö och Next Step Group redo satsa 2 miljarder

Jv:t lanserar sitt andra stora projekt.

Fastigheten Uggleborg 12 på Vasagatan, mittemot centralstationen. Foto: Convendum. Foto Anna Reinfeldt: Gustav Kaiser. Montage: Fastighetsvärlden.

Vasakronan hyr ut 5 400 kvm i Stockholm city

Tecknat tre kontrakt i fastigheten Klara C på Vasagatan 16.

Krönika: Mona Kjellberg

Vi har byggt in oss i ett hörn

Varför byggs det inte där behoven är som störst? I en FV-krönika granskas glappet mellan bostadsbehov, politiska beslut och människors faktiska möjligheter att flytta.

Rutinerad toppduo lämnar Akademiska Hus

Båda har suttit i företagsledningen i mer än tio år.

Gör en handfull affärer i Stockholm och Linköping

FV berättar om de fyra fastigheterna.

Union köper DNB Næringseiendom

Kommer förvalta fastigheter för cirka 50 miljarder kronor.

Så här häftigt ska Riksbyggen bygga

Kompletterar höghus med en byggnad som kragar ut över vattnet.

Tillbaka till förstasidan