Fabege säljer till Nrep för 3,4 miljarder

Fabege har tecknat avtal med Nrep om försäljning av fastigheterna Orgeln 7 i centrala Sundbyberg och Glädjen 12 vid Stadshagen på Kungsholmen i en affär om 3,4 miljarder kronor.

Annons

Savills var rådgivare till säljaren.

Det underliggande fastighetsvärdet är i linje med senaste värdering, enligt Fabege. Efter avdrag för försäljningsomkostnader ger affären ger ett redovisat resultat om -13 Mkr före skatt och 414 Mkr efter återföring av uppskjuten skatt. Resultatet redovisas i samband med tillträdet.

De två fastigheterna är färdigutvecklade, i stort sett fullt uthyrda och ligger båda utanför Fabeges prioriterade stadsdelar. Försäljningen är ett led i Fabeges fortsatta koncentration till utvalda expansiva marknadsområden såsom Solna och Flemingsberg där bolaget för närvarande har flera stora kontorsprojekt under produktion. Affären innebär också att Fabeges balansräkning stärks ytterligare och ger utrymmer för fortsatta investeringar i våra stadsutvecklingsprojekt.

Orgeln 7, som ligger invid Sundbybergs station, är en äganderätt som har en uthyrningsbar area om 39 200 kvm. Fastigheten totalrenoverades och byggdes till under 2016-2018 och är uthyrd till Swedbank och Migrationsverket. Fastigheten är certifierad enligt BREEAM-SE Excellent.

Glädjen 12 på västra Kungsholmen, nära Essingeleden/E4:an, är en tomträtt med en uthyrningsbar area om 10 800 kvm. Fastigheten har nyligen totalrenoverats och är uthyrd till bland annat CGI, Electrolux och Elgiganten. Fastigheten är certifierad enligt BREEAM-SE Excellent.

Savills och advokatfirman Born har varit rådgivare till Fabege.

–  Försäljningen är en naturlig del av vår affärsmodell. Fastigheterna ligger utanför våra strategiska stadsdelsutvecklingsområden och affären stärker också vår balansräkning ytterligare och ger finansiellt utrymme för fortsatta investeringar i tex Flemingsberg och Haga Norra, säger Stefan Dahlbo, VD på Fabege.

Förvärvet markerar en milstolpe för Nrep som nu lägger grunden för fortsatt expansion och tillväxt inom kontorsmarknaden.

– Tillsammans med samhällsfastigheter, bostäder och logistik är kontor en av Nreps fokusstrategier och nu gör vi vårt inträde på den svenska kontorsmarknaden för att skapa attraktiva, flexibla och framtidssäkra arbetsplatser. Bägge fastigheterna är centralt belägna i strategiska kontorskluster i Stockholm som utgör en viktig grund för vår ökade närvaro och expansion inom detta segment. Fabege har gjort ett fint arbete med fastigheterna och vi har ambitionen att minska dess energiintensitet och koldioxidavtryck ytterligare, säger Carl-Adam von Schéele, Investment Director, Nrep.

Nrep har haft Mannheimer Swartling, Svalner, Tjuren Projektpartner och Structor som rådgivare i transaktionen.

Fastigheten Orgeln 7 i centrala Sundbyberg.
Fastigheten Glädjen 12 på Kungsholmen.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Stort fängelse nästan dubbleras

Hundratals platser tillkommer som ett led i Kriminalvårdens omfattande utbyggnad.

Trio klurar på tusen bostäder – och kan rädda Jernhusen

Skanska, Vasakronan och Fabege lanserar stor projektidé på gränsen mellan Solna och Stockholm

Miljardprojekt på Manhattan stoppat efter raslarm

New Yorks största bostadiseringsprojekt. Bärande stålpelare på våning 21 har deformerats.

Dubiös historik drabbar börsbolaget

Staten kräver tillbaka lämnat stöd om 81 mkr. Inte första gången återkrav ställs.

Jenny Rehn, Nordiqus

Nordiqus dubblerar personalstyrkan

Har 40 miljarder i fastighetsvärde. Bygger nu förvaltningsorganisation.

Panoramautsikt ska locka köpare till nytt höghus

Se bilderna på påkostade lägenheterna på Kungsholmen.

Nu bor det över en miljon i Stockholm

Det har varit en seg marsch mot gränsen de senaste åren, men nu är den passerad.

Tillbaka till förstasidan