Så går det för Sveriges största vattenland

Detaljplanen för platsen där vattenlandet i Rosersberg i Sigtuna kommun tidigare planedare har godkänts. Här planeras det nu för bland anant hotell och detaljhandel i stället.

Vi Invest AB planerade redan för fyra år sedan för det nya vattenlandet i Rosersberg men sedan dess har det dragit ut på tiden.

Den plats som först var i åtanke visade sig inte vara lämplig för ett vattlenland. Framför allt har planerna fått justeras på grund av riksintresset Arlandabanan.

På platsen där vattenlandet tidigare planerades har kommunfullmäktige nu beslutat om att möjliggöra för hotell, verksamheter, kontor, detaljhandel (utom handel med livsmedel) och parkering istället.

Nu föreslås istället  att vattenlandet flyttas till ett område längre norrut längs Norrsundavägen och innefattar fler parkeringsplatser och detaljhandel. Även spaavdelning, massage och restauranger ingår. Beslut om vattenlandet kommer att tas i en ny detaljplan.

Det nya vattenlandet beräknas kunna locka mellan 600.000 och 750.000 besökare per år vilket befaras leda till högt tryck på den redan tungt trafikerade Norrsundavägen. Det befaras även att det kommer att finns för få parkeringsplatser samt att flera av besökarna tros promenera rakt igenom Rosersbergs villakvarter från pendeltågsstationen för att komma till vattenlandet.

Kommunen har tagit fram en trafikprognos för att utreda hur planförslaget påverkar intilliggande vägnät samt trafikplats Rosersberg. Även dagvattenutredningen har uppdaterats med en skyfallsmodellering för att säkra dimensioneringen vid regn eller skyfall.

I en tidigare version av artikeln framstod det som om beslut tagits om det nya Vattenlandet. Det har nu ändrats.

Fler Nyheter från förstasidan

Allvarlig olycka med bygghiss i Sundbyberg

”Allvarligt skadade”.

Köper 6.500 kvm centralt

Majoritet av hyresgästerna är offentligt finansierade. Planerar egen coworking i fastigheten.

Gorosch: ”Bli mer som ett swat-team”

Berättar för FV hur Catella ska återvända till fornstora höjder.

Final: Fem kan vinna Årets lokalkonsult 2023

Fem nominerade. Läs även om vinnarna sedan starten.

Kommun köper av SBB

FV summerar affärer för 1,4 miljarder kronor.

Läs utdrag ur boken ”Erik Paulsson – Superentreprenören”

FV publicerar utdrag som berättar om Erik Paulssons fantastiska resa. Läs även om ett flertal branschprofiler som berättar om sina möten med Paulsson.

Köper för miljard av Ica

Bolagets största transaktion hittills.

Bantar HK med 30 procent i centrala Stockholm

Letat lämpliga lokaler sedan början av 2023. Stannar inom fastigheten.

Juryns val: Gör bäst affärer – fem nominerade

Meriterad jury nominerar Årets transaktionskonsult. Läs även om vinnarna sedan starten.

Erik Skalin lämnar JLL

Jobbat med uthyrning i 20 år.

Gorosch till Catella

Blir ny vd för Corporate Finance Sverige.

Chocksänkning av räntan kan vänta under 2024

Enligt prissättningen på räntemarknaden väntas en chocksänkning av styrräntan 2024 och Europeiska centralbanken väntas ta täten.

Joachim Kuylenstierna lämnar vd-jobbet

Efter granskning: Inga oegentligheter i Fastator. ”För bolagets bästa avgår jag.”

Vann budkamp om hett hotell – premiärköp i Sverige

Rekordstort intresse för fastighet i centrala Stockholm.

Tillbaka till förstasidan