Så går det för Sveriges största vattenland

Detaljplanen för platsen där vattenlandet i Rosersberg i Sigtuna kommun tidigare planedare har godkänts. Här planeras det nu för bland anant hotell och detaljhandel i stället.

Annons

Vi Invest AB planerade redan för fyra år sedan för det nya vattenlandet i Rosersberg men sedan dess har det dragit ut på tiden.

Den plats som först var i åtanke visade sig inte vara lämplig för ett vattlenland. Framför allt har planerna fått justeras på grund av riksintresset Arlandabanan.

På platsen där vattenlandet tidigare planerades har kommunfullmäktige nu beslutat om att möjliggöra för hotell, verksamheter, kontor, detaljhandel (utom handel med livsmedel) och parkering istället.

Nu föreslås istället  att vattenlandet flyttas till ett område längre norrut längs Norrsundavägen och innefattar fler parkeringsplatser och detaljhandel. Även spaavdelning, massage och restauranger ingår. Beslut om vattenlandet kommer att tas i en ny detaljplan.

Det nya vattenlandet beräknas kunna locka mellan 600.000 och 750.000 besökare per år vilket befaras leda till högt tryck på den redan tungt trafikerade Norrsundavägen. Det befaras även att det kommer att finns för få parkeringsplatser samt att flera av besökarna tros promenera rakt igenom Rosersbergs villakvarter från pendeltågsstationen för att komma till vattenlandet.

Kommunen har tagit fram en trafikprognos för att utreda hur planförslaget påverkar intilliggande vägnät samt trafikplats Rosersberg. Även dagvattenutredningen har uppdaterats med en skyfallsmodellering för att säkra dimensioneringen vid regn eller skyfall.

I en tidigare version av artikeln framstod det som om beslut tagits om det nya Vattenlandet. Det har nu ändrats.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Miljardbelopp i potten

Stockholms Stad går miste om stora intäkter efter motgång i tomträttsmål gällande cityfastigheter.

”Borde inte vara så lätt att överklaga”

NCC i full fart med sitt 52.000 kvm-bygge. Tomas Carlsson kommenterar processen för FV och ger sin syn på fastighetsmarknaden.

Fem arkitektfirmor ska ge jättefastighet ett lyft

En av Stockholmsområdets största fastigheter. ”Samlar spetskompetens”.

Varnar om Centralstaden: ”Katastrofpotential”

Länsstyrelsen förväntas begära förlängd svarstid på samrådet.

Planerar för 600 hotellrum

Tre projekt ganska nära varandra.

Förvärvar för 230 mkr

Har som mål att köpa för 1,5 miljarder kronor under resten av året.

Fredrik Bele, Resona

”Investerarmarknaden för hyresrätter har vaknat till liv”

FV Fokus. FV intervjuar Fredrik Bele, vd på Resona.  Om att öka produktionen med tre gånger.  Om att Johan Skoglund klev in som delägare.  Om börsnotering.  Om överklagandeprocesser.

Här öppnar Stordalen sitt minsta hotell i Sverige

”Det kommer att bli ett ikoniskt hotell och det går rakt in i hjärtat”. Vasakronan sålde nyligen fastigheten för 47 miljoner kronor.

Från 7 till 60 miljarder – Wihlborgs firar 20 år på börsen

”Genom finanskris, pandemi, lågkonjunktur och geopolitisk oro har vi stått stadigt men aldrig stilla”.

Krönika

Jag har en dröm!

Anna-Carin Telin om en lösning som skulle kunna revolutionera bostadsmarknaden för unga.

Intea tillförs miljard

Ett antal svenska och internationella institutionella investerare deltog i emissionen.

Thomas Holm: ”Vi är redo för fler stora förvärv”

Snart 10-årsjubileum. Slutfyndat på 7–14 procents yield? Jakten på rätta objekten. Färre säljare. Funderingarna kring Bromma Blocks.

SHF i miljardköp från Niam

Affär med 48.000 kvm lokaler. Yielden är 6,2 procent. Följer upp köpet av Bromma Blocks.  FV summerar bolagets största affärer.

Logistea köper Lykofastighet

Gör affär i Vansbro. Långt hyresavtal.

Tillbaka till förstasidan