Elektroskandia till Humlegården i Hagalund

Elgrossisten Elektroskandia har slagit upp portarna till en ny proffsbutik i Solna. Platsen är Humlegårdens fastighet på Banvaktsvägen 24 i Hagalund, där bolaget tecknat avtal avseende lokaler om cirka 1.000 kvm.

Annons

Humlegården är den största privata fastighetsägaren i Hagalunds arbetsplatsområde i Solna, som erbjuder ett bra läge och ett brett spektrum av lokaler. Närheten till Karolinska Universitetssjukhuset och den framväxande stadsdelen Hagastaden har även gjort att life science-sektorn är en välrepresenterad bransch i området. Platsen står inför en spännande utveckling i samband med utbyggnaden av den Gröna tunnelbanelinjen, från Odenplan till Arenastaden, då den nya tunnelbanestationen Södra Hagalund etableras i området.

– Vi är glada att få hälsa Elektroskandia välkomna till Hagalund. De blir ett starkt tillskott i klustret av etablerade proffsbutiker, som alla bidrar till att göra stadsdelen levande och skapar ett starkt lokalt företagsklimat, säger Peter Lind på Humlegården, som ansvarar för bolagets utveckling i stadsdelen.

Elektroskandia är Sveriges ledande el-teknikgrossist och har funnits i över 100 år. Företaget säljer elmateriel, belysning, hushållsmaskiner och system inom bland annat kraft och automation samt tele, data och säkerhet. Bland Elektroskandias kunder finns såväl enmansföretagare som världsomspännande koncerner.

– Som elgrossist är vi i behov av lokaler med ett strategiskt läge och goda parkeringsmöjligheter. Viktigt är också möjligheten att kunna erbjuda ett brett produktsortiment. Därför tilltalades vi direkt av lokalen i Hagalund, som mötte alla våra behov på bästa sätt. Att det händer mycket i området med omnejd ser vi som en bra möjlighet, där vi får chans att nå ut till nya kunder. Vi har haft en bra dialog med Humlegården sedan start och jag ser fram emot vårt fortsatta samarbete, säger Ove Hallingstam, Säljchef Region Stockholm på Elektroskandia.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Galleria på Södermalm byggs ut – kan få hotell

Vill utveckla galleria i Stockholms innerstad. Planerar för fler entréer, utbyggnad och hotell.

Tyska centralbankens dilemma för miljarder

Miljardnota vid renovering kan tvinga fram flytt. Flera fastighetsägare redo att sälja.

Ligger bakom stort kontrakt i Göteborg

Ett av de största hyreskontrakten på ett år.

Hyr ut 2 000 kvm i Lilla Bommen

Göteborgskoncern samlar verksamheten i nytt huvudkontor.

Tjuvstartar med lyft av Centralstationen

FV berättar om Jernhusens nya projekt. Investering på över 100 miljoner kronor.

Köper portfölj med 14 fastigheter

Första affären i Sverige. Har efter affären 70 anläggningar.

Dom: Jättejubel hos Vasakronan och Wallenstam

Grönt ljus för projekt om 130 000 kvm.

A House hyr 2 500 kvm i Hagastaden

Satsar på nytt koncept. Öppnar femte anläggningen.

SBB krymper rejält efter affär – ny ledningsgrupp

Bantar personalstyrkan kraftigt.

Capman köper 478 lägenheter i 08-området

Köper två bostadsprojekt via forward funding.

Vasakronan och White gjorde som Ingmar Bergman

Föll på mållinjen när Mipim Awards delades ut. Antalet blågula vinster kvar på nio.

Replik: Vi driver branschen tillsammans  – lyft luren, SOCK

Efter kritik om att Coworking Awards inte är ett oberoende pris kommer replik från Workarounds vd.

Savills köper konkurrent

Priset är drygt 10 miljarder kronor.

Tillbaka till förstasidan