Dansk barnkedja till C4 Shopping

Danska Name It öppnar sin andra butik i Eurocommercials C4 Shopping i Kristianstad. Planer finns för fler etableringar.

Annons

Danska Name It har sålt barnkläder i 30 år och har sedan tidigare butik på Emporia i Malmö. Nu öppnar de in andra butik med placering i Kristianstad på 160 kvm.

– När det kommer till nyetablering av butiker så är det viktigt för oss att placera butikerna nära varandra geografiskt för att öka varumärkeskännedomen. Vi vill att våra kunder ska lära känna oss innan vi expanderar mer runt om i landet. När vi besökte C4 Shopping blev vi helt förälskade i centret och kände att det är en plats som passar Name It perfekt, säger Kristina Astrup Bertilsen, Retail/Country Merchandising Manager på Name It i en kommentar.

I maj i år kommer Name It även att öppna sin tredje butik i Sverige och då i Eurocommercials köpcentrum Hallarna i Halmstad.

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Lägre tryck hos Akelius efter ny migrationspolitik

FV berättar om beståndet efter storförsäljningen.

Alecta säljer överraskande – när Blanks offensiv fortsätter

Fastighet om nästan 10 000 kvm i Stockholmsområdet byter ägare.

Så vill Vasakronan göra om TV4-huset

Planerar för hela 58 000 kvm BTA. Flera fastighetsägare i närområdet smider planer.

Nya Norrholma ger sig in i hett segment

Vill nå 1 miljard i fastighetsvärde inom 36 månader.

Skogestig om Ericssons resterande 65 000 kvm i Kista

FV berättar om Ericssons förhyrningar, fastighet för fastighet. Vd Johanna Skogestig berättar om planerna.

Fokuserar på det verksamhetskritiska

FV Fokus. FV frågar ut David Träff, vd på Logistri.  Om verksamhetsperspektivet i förvärvsstrategin. Fördelarna med triple net-avtal.  Att växa med disciplin.

Affärsanalys

Geopolitikens skugga tar över affärerna

En 8,2-miljardersaffär med sju fastigheter.

Lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs om vakansutvecklingen sedan 2021 för investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag.

Myndighet bantar med 30 procent mitt på Södermalm

Var med och fyllde upp den stora fastigheten efter projektutvecklingen. FV berättar om den nya hyran.

Harry Klagsbrun köper mer på Östermalm

Fastighet om 2 400 kvm i korsningen Brahegatan/Kommendörsgatan.

Krönika

Systemet knakar – och regeringen skruvar i presumtionshyran…

Regeringen finjusterar reglerna för nybyggda hyror. Mer förutsägbarhet utlovas – men de större låsningarna på bostadsmarknaden består.

Hyr 1 800 kvm på Sturegatan

Hyr flera våningsplan, inklusive butiksyta.

Lämnar Sturekvarteret – nu fullt hos KLP på Kungsholmen

Hyr 1 600 kvm, varav två butikslokaler.

Tillbaka till förstasidan