Clas Ohlson tillbaka till Helsingborgs city

Clas Ohlson flyttar tillbaka Kullagatan i Helsingborg. I juni 2024 beräknar detaljhandelskedjan kunna öppna dörrarna till den 1.131 kvm stora lokalen som ligger i den före detta gallerian Magnus Stenbock.

Annons

Butiken kommer ha entré från Kullagatan med en rulltrappa upp till andra våningen där de kommer ha ett komplett utbud av deras sortiment.

Savills Investment Management äger fastigheten som Clas Ohlsons nya butik ligger i, det vill säga före detta Galleria Magnus Stenbock, som nu genomgår en ombyggnation som beräknas vara klar under våren 2024.

– Det känns fantastiskt roligt att Clas Ohlson återvänder till Kullagatan. Bitarna börjar falla på plats i Magnus Stenbock och med Clas Ohlson på övre plan är vi på god väg att färdigställa pusslet, säger Hélène Henning, chef asset management Norden på Savills Investment Management.

P&E Fastigheter ansvarar för uthyrningen av samtliga lokaler i fastigheten. Anders Stensson, kommersiell utvecklare på P&E, är nöjd med etableringen av Clas Ohlson.

– Vi är väldigt glada över att äntligen få berätta om den här etableringen. Att Clas Ohlson gör come back i Helsingborg city är fantastiskt kul för Helsingborg, men det sänder också ett viktigt och positivt signalvärde till alla stadskärnor i Sverige, säger Anders Stensson.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Lista: 12 nya till Mall of Scandinavia

Några helt nya för Sverige. Centrumchefen berättar för FV om ett rekordår.

”Sälj del av Lill-Jansskogen – bygg Östlig förbindelse”

Stockholms Handelskammare presenterar lösning för att ringled kring huvudstaden ska fullföljas.

Topplista

Lista: 20 stora inom solenergi

Nrep, Castellum och Akademiska Hus i topp.

Lista: Så har bolagen skruvat på utdelningen

Uppdaterad lista över bolagen som rapporterat.

Vill vara det varmaste och vänligaste arkitektkontoret

FV Fokus. FV frågar ut Johan von Wachenfeldt vd på Krook & Tjäder Vikten av entreprenörsanda. Konsten att växa i lågkonjunktur. Ökade krav på flexibilitet

Fabege nära storaffär med Solna stad

Hittat lösning på ett kommande problem.

Nu säljs sista dyrgripen

Ett omfattande byggnadsprojekt med ett värde på 600-700 mkr strax utanför tullarna är det sista som återstår i beståndet.

Juryn: Det här var bästa uthyrningen 2024

FV:s jury har för tionde året korat årets bästa uthyrning.

Hufvudstaden mot trenden – har sänkt vakansgraden

Redovisar nyckeltalen för 2024.

Castellum lägger bud på Entra

Ökar innehavet till budpliktsgränsen. Storägaren Balder svarar direkt.

Affärsanalys

Strategisk manöver i en svår marknad

Portfölj med 57.000 kvm har bytt ägare. Affären analyseras av Daniel Holmkvist på CBRE.

Krönika

Demografi och fastigheter – kan man tjäna pengar på det?

Samir Taha om risker och möjligheter – rätt tidpunkt för att vara motvalls?

Intervju med nya NK-chefen

Han ska vända utvecklingen för lyxbutikerna.

Sålde premiärköpet 2021 – nu kan det bli bostäder

Kontor vid Östermalm kan bli bostäder samtidigt som nya våningsplan tillkommer.

Tillbaka till förstasidan