Bilder: Klart – efter Hufvudstadens brandinferno

Den vackra fastigheten Vildmannen 7 i Stockholms city är nu färdigrenoverad och klar för inflyttning. Det sex år efter den svåra branden som var nära att totalförstöra byggnaden, men där den unika fasaden räddades. FV har besökt byggnaden och kan även berätta att den stora hyresgästen Cirio vill hyra ut ett våningsplan i väntan på sin framtida expansion.

Annons

I november 2017 utbröt en omfattande brand i Hufvudstadens fastighet Vildmannen 7, belägen i korsningen Biblioteksgatan och Jakobsbergsgatan i centrala Stockholm. Fastighetens innandöme totalförstördes. Branden uppstod i samband med en totalrenovering av fastigheten.

Efter ett komplicerat byggarbete har fasaden räddats och moderna nya lokalytor skapats. Nu är Fastigheten färdigställd och hyresgäster flyttar in. Advokatbyrån Cirio har hyrt alla kontorsytor. Det är även klart med tre butikshyresgäster.

– Det är en mycket speciell dag för oss på Hufvudstaden. En brand, som den vi drabbades av i Vildmannen, är såklart en fastighetsägares mardröm. Därför är det med stor glädje och stolthet som jag idag tillsammans med kollegor och inbjudna gäster fick genomföra en invigning som symboliserar nystarten för en av Stockholms kulturhistoriskt mest intressanta byggnader, säger Anders Nygren, vd Hufvudstaden.

Fastigheten ligger i hörnet av Biblioteksgatan och Jakobsbergsgatan, mellan Stureplan och Norrmalmstorg. Fasaden har kunnat räddas efter ett mycket komplicerat arbete. Invändigt är precis allt nytt.

Vildmannen 7 har sammanlagt 4.800 kvm uthyrningsbar yta och nybyggnationen har gett möjlighet till effektiva planlösningar och införandet av flera hållbara system som bergvärme och solceller.

Samtliga kontorsplan hyrs av Cirio Advokatbyrå och i gatuplan är tre varumärken klara för varsin butikslokal; Chanel Fragrance and Beauty Boutique, det franska modevarumärket A.P.C. och det svenska sko- och accessoarvarumärket ATP Atelier.

– Intresset för att bedriva verksamhet i återuppbyggda Vildmannen 7 har varit och är mycket stort. Majoriteten av fastighetens lokaler är redan uthyrda och vi ser fram emot att komplettera med de sista varumärkena som kan bidra till Bibliotekstans unika utbud, säger Frida Wijkström, chef affärsområde Stockholm, Hufvudstaden.

Fastighetsvärlden kan berätta att Cirio söker en andrahandshyresgäst till det lägre kontorsplanet som är på 700 kvm. Den ytan slog den fem år unga advokatfirman till på som en tilläggsförhyrning efter att det ursprungliga kontraktet tecknat. Cirio, som idag har 120 anställda, ser de lokalerna som en möjlig egen expansionsyta för framtiden.

Entrén till kontorsvåningarna. Nästan 5 meter högt i tak.
Tre butikslokaler är uthyrda. Det återstår 600 kvm butikslokaler att hyra ut. Där kan det bli två till tre ytterligare butiker.
Fasaden kommer uppskattas av många.
.
Entrédörren är i original. Den räddades undan eldslågorna.
Den pampiga 1800-talsbyggnaden fylls nu åter med liv.

Hufvudstadens vd Anders Nygren vid nyinvigningen av Vildmannen 7.
Hufvudstadens vd Anders Nygren.
John Lethenström, chef Fastighetsutveckling och Niklas Engvall, Projektledare Fastighetsutveckling.

Arkitekt Henrik Rundquist, barnbarnsbarn till arkitekt Erik Josephson som ritade Vildmannen 7.
Emma Dansbo, Partner Cirio och Frida Wijkström, chef affärsområde Stockholm.
Innergården.
Innergården.

 

Vd Anders Nygren, Frida Wijkström, chef affärsområde Stockholm, John Lethenström, chef Fastighetsutveckling.
Vd Anders Nygren, Frida Wijkström, chef affärsområde Stockholm, John Lethenström, chef Fastighetsutveckling.
Advokatbyrån Cirio har hyrt alla kontorslokaler i Vildmannen 7.
Advokatbyråns Cirios lokaler.
Advokatbyråns Cirios lokaler.
Advokatbyråns Cirios lokaler.
Advokatbyrån Cirios lokaler.
Advokatbyrån Cirios lokaler.
Advokatbyrån Cirios lokaler.
Advokatbyrån Cirios lokaler.
Konst hos Cirio.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Reinfeldt om politikens drag och coolcation

Medverkade på seminariet Hotell & Fastigheter.

Krönika: Lars Johnsson

Sämre sikt när transparensen minskar

Varför vill allt fler aktörer hemlighålla köpeskillingen – och vad får det för konsekvenser för branschen? Läs Lars Johnssons FV-krönika.

Sandell lämnar Afry Architects – startar nytt

Lämnar bolaget han grundade 1995.

Dan T. Sehlberg.

Brist på äldreboenden – ”Vi behöver bygga blixtsnabbt”

Dan T. Sehlbergs skarpa kritik mot kommuner, regeringen och slopat investeringsstöd.

NP3 förvärvar elva för 286 mkr

Flera av fastigheterna finns på andra marknader än i Norrland.

Emilshus köper nio för 341 mkr – Castellum på säljsidan

Total uthyrningsbar area om 29 000 kvm. Nästan fullt uthyrt.

Atrium Ljungberg hyr ut till Stora Ensos HK

Storbolaget går i motsatt riktning, väljer att lämna city.

Så mycket höjs hyran i Stockholm

Berör 50 000 lägenheter.

Erik Hävermark lämnar vd-rollen på Sveafastigheter

Hon tar över – som tillförordnad.

Mod att ställa om – från öde butik till fyllt kontor

”Vi investerar tungt, men gör det på bra nivåer och till en avkastning som gör att vi kan ta ett affärsmässigt beslut.”

Sethmark Properties.

Sethmark om att vara selektiv på en tuff marknad

Vill tredubbla utvecklingsvärdet. Grundarna berättar för FV om sin affär.

Normal vill ha större butiker

Ser möjligheter för fortsatt expansion – och lanserar även varuautomater. Vd Jan Nyberg berättar för FV om framtidsplanerna.

FV 40 år

Tre generaldirektörer senare trillade fv.se in

Ett långt steg mot förkortning och ytterligare ett mot nya möjligheter.

H2 i nytt köp från Ikano

Byggrätt för 300 bostäder i Stockholmsområdet.

Tillbaka till förstasidan