Bakslag för Peab i striden med URW om MoS

I slutet av juni meddelades skiljedom i målet mellan Peab och Unibail Rodamco Westfield avseende entreprenaden Mall of Scandinavia i Solna. URW har nu yrkat att hovrätten ska upphäva skiljedomen i dess helhet i en så kallad klandertalan. I samband därmed har även en begäran om inhibition inlämnats, vilken också nu beviljats.

Annons

Bakgrund:

2011 tecknade Rodamco Projekt AB (RPAB) ett totalentreprenadkontrakt med Peab för sin investering i Mall of Scandinavia till ett fast pris om 3,6 miljarder SEK. Under projektets gång har RPAB även betalat PEAB 3,6 miljarder kronor för kontrakterade arbeten och godkända ändringsorder. Trots de tydliga villkoren i kontraktet inledde Peab skiljedomsförfarande 2017 och krävde ytterligare ersättning uppgående till 2,1 miljarder kronor.

RPAB har innehållit en mindre del av det fasta prisbeloppet på grund av egna krav mot Peab för förseningar, skador och utestående bristfälliga arbeten. Projektet försenades och slutbesiktningen godkändes 403 dagar efter avtalat öppningsdatum.

Peab inledde skiljeförfarande i vilket slutlig skiljedom meddelades den 30 juni 2023. Av de tre skiljedomare som fattade beslut var endast två för domen. Den tredje skiljedomaren i skiljenämnden har tagit avstånd från mycket väsentliga delar av domen. I sin avvikande mening pekar han på allvarliga fel i skiljedomen, bland annat att beslutet i flera delar strider mot den separata skiljedomen från mars 2021 samt bestämmelser i skiljemannalagen. Rodamco Projekt AB beslutade att överklaga domen i Svea hovrätt den 7 augusti 2023.

Källa: URW

Visa faktaruta

Det innebär att domen tills vidare inte kan verkställas och att Peab inte kan räkna med betalning i tredje kvartalet vilket tidigare meddelats.

I samband med skiljedomen kommunicerade Peab en positiv påverkan på rörelseresultatet med 400 miljoner kronor och en resultateffekt före skatt om 790 miljoner kronor i andra kvartalet samt ett förväntat positivt kassaflöde med cirka 1 400 miljoner kronor i det tredje kvartalet.

Peab gör ingen ny bedömning avseende de bedömda resultateffekterna. Efter en grundlig juridisk prövning under nästan sju års tid genom ett skiljeförfarande ser Peab inte att det föreligger några som helst grunder för klander. Peab kommer i den vidare processen att bemöta klandertalan och även begära att Svea hovrätt omprövar sitt beslut om inhibering, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Så länge skiljedomen är inhiberad är den inte verkställbar och därmed skjuts tidpunkten för betalning fram.

Jurn Hoeksema, vd Rodamco Projekt AB och COO Northern Europe:

– Vi är övertygade om att det finns goda skäl att få skiljedomen upphävd och kommer nu att låta den rättsliga processen ha sin gång. Det är uppmuntrande att Svea hovrätt delar vår ståndpunkt att den rättsliga processen ska vara avslutad innan några indrivningsåtgärder vidtas. Vi tror att klanderförfarandet kommer att leda till att skiljedomen upphävs och att detta obefogade beslut kommer att ändras. Vi kommer att ta tillvara på alla möjligheter som står till buds för att få frågan korrekt och slutligt prövad.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Fastators revisor frånträder sitt uppdrag

Det fortsätter att storma kring det noterade bolaget.

Oljefonden förvärvar köpcentrum för 17 miljarder

Fortsätter investera i segment där man tidigare har gått på minor.

Granitors delägare pekas ut för finansiering av Bin Laden

Förnekar anklagelserna. Numera mindre investerare i Sverige.

Topplista

Lista: 16 ledande advokatbyråer 2026

Fastighetsvärlden har sammanställt en lista utifrån affärsvolym.

Rapport: Optimismen kvar inom alla segment

Framtidstro för kontor, butiker och logistik. Och 49 procent bedömer att valresultatet inte medför någon signifikant påverkan på marknaden.

Wallfast ändrar i stort projekt

Runt 300 bostäder totalt. Vattennära projekt.

Dominoeffekt: Även Point Properties vd slutar

Även han lämnar en tydlig motivering.

Affärsanalys

Låg yield –⁠ ⁠satsning på framtida uppsida

Leif Nasser på Savills har satt analyspennan i en av årets mer omdiskuterade affärer.

Testar marknaden vid Östermalmstorg

Hörnfastighet till salu. Det finns ett beviljat bygglov för en vindsvåning om 300 kvm.

Krönika: Anders Elvinsson

Skillnaden mellan pris och värde

När aktier används som betalning kan det uppstå en stor skillnad mellan det värde som kommuniceras och det som säljaren faktiskt får. Läs Anders Elvinssons krönika.

Oscar Stibeck

Fastators nya vd lämnar efter bara tre månader

Saknar förtroende för den kommande styrelsen.

Fastator nödvärderar Point Properties fastigheter

Sänker värdet med 30 procent.

Ikea i ny storsatsning: 10 mellanstora varuhus

FV berättar om orter som kan vara aktuella och önskemålet när det gäller lokalytan.

Tillbaka till förstasidan