Anna Nyberg, vd Ica Fastigheter.

Anna Nyberg lämnar vd-stolen vid Ica

Anna Nyberg, vd för Ica Fastigheter och del av Ica Gruppens koncernledning, har valt att lämna sin tjänst redan vid halvårsskiftet. Framöver går Ica Fastigheter mer mot att vara ett förvaltande bolag istället för stadsutvecklande.

Annons

Mattias Lundgren, CFO Ica Fastigheter, tillträder som tillförordnad vd från och med 19 juni 2023.

Anna Nyberg har varit vd vid Ica Fastigheter sedan 17 augusti 2020. Så hon blev alltså kvar i vd-stolen i nästan tre år. Dessförinnan jobbade Nyberg vid Vasakronan 2007–2020.

−Anna Nyberg har framgångsrikt lett Ica Fastigheter under tre mycket händelserika år. De viktiga fastighetsförsäljningarna och bildandet av de samägda fastighetsbolagen som Anna har genomfört de senaste åren, har varit av stort strategiskt värde för Ica Gruppen. Samtidigt innebär det en delvis förändad inriktning för fastighetsbolaget framåt, med ett ökat fokus på förvaltning. I ljuset av det har vi gemensamt kommit fram till att det är en bra tidpunkt för ett vd-skifte och jag vill önska Anna ett stort lycka till i framtiden, säger Nina Jönsson, vd Ica Gruppen som tillträdde sin tjänst vid årsskiftet när Ica även berättade om en ny vd för Apotek Hjärtat.

−Beslutet att lämna Ica har växt fram under våren och det känns nu som en lämplig timing för mig att gå vidare. Det har varit både intensivt och spännande att leda Ica Fastigheter under denna mycket transaktionsrika period. Ica Fastigheter är sett till sitt fastighetsbestånd idag delvis ett annat bolag än när jag tillträdde men med samma viktiga samhällsuppdrag. Nu när bolaget går in i en mer förvaltande fas känns det också naturligt att lämna vd-rollen och gå vidare i min yrkeskarriär, säger Anna Nyberg, avgående vd för Ica Fastigheter.

Nyberg har bland annat varit med och bidragit till att få mer Ica Gruppens skuldsättning, genom skapandet av jv:na Trecore (fastigheter för 5 miljarder kronor, bildades i maj 2022 ihop med Bonnier) och Delcore (även där fastigheter för 5 miljarder, bildades i december 2022 tillsammans med AMF).

Ica Fastigheter har under den senaste fem-sex-årsperioden påbörjat flera stadsutvecklingsprojekt som till exempel att skapa blandkvarter där det idag finns en stor Ica Maxi-butik och en stor parkeringsplats. Framöver skalas projektbanken ner.

Anna Nyberg säger till Fastighetsvärlden att Ica Gruppen är ett fantastiskt bolag och att beslutet att lämna är taget i samförstånd.

– Det är ett beslut som vuxit fram under en tid. Nu ska jag ta en extra lång sommarsemester och fundera på vad jag vill göra framöver. Jag gillar stadsutveckling, men har även jobbat med förvaltning och uthyrning. Jag stänger inga dörrar.

Rekrytering av ersättare är inledd. Mattias Lundgren, CFO på Ica Fastigheter, går in som tillförordnad vd fram tills ny ordinarie vd är på plats. Han har en bakgrund från bland annat Amasten, SSM och en lång karriär vid NCC.

Anna Nyberg efterträdde Lena Boberg som vd för Ica Fastigheter, som i sin tur tidigare efterträdde Bo Liffner.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Miljardbelopp i potten

Stockholms Stad går miste om stora intäkter efter motgång i tomträttsmål gällande cityfastigheter.

”Borde inte vara så lätt att överklaga”

NCC i full fart med sitt 52.000 kvm-bygge. Tomas Carlsson kommenterar processen för FV och ger sin syn på fastighetsmarknaden.

Fem arkitektfirmor ska ge jättefastighet ett lyft

En av Stockholmsområdets största fastigheter. ”Samlar spetskompetens”.

Varnar om Centralstaden: ”Katastrofpotential”

Länsstyrelsen förväntas begära förlängd svarstid på samrådet.

Planerar för 600 hotellrum

Tre projekt ganska nära varandra.

Förvärvar för 230 mkr

Har som mål att köpa för 1,5 miljarder kronor under resten av året.

Fredrik Bele, Resona

”Investerarmarknaden för hyresrätter har vaknat till liv”

FV Fokus. FV intervjuar Fredrik Bele, vd på Resona.  Om att öka produktionen med tre gånger.  Om att Johan Skoglund klev in som delägare.  Om börsnotering.  Om överklagandeprocesser.

Här öppnar Stordalen sitt minsta hotell i Sverige

”Det kommer att bli ett ikoniskt hotell och det går rakt in i hjärtat”. Vasakronan sålde nyligen fastigheten för 47 miljoner kronor.

Från 7 till 60 miljarder – Wihlborgs firar 20 år på börsen

”Genom finanskris, pandemi, lågkonjunktur och geopolitisk oro har vi stått stadigt men aldrig stilla”.

Krönika

Jag har en dröm!

Anna-Carin Telin om en lösning som skulle kunna revolutionera bostadsmarknaden för unga.

Intea tillförs miljard

Ett antal svenska och internationella institutionella investerare deltog i emissionen.

Thomas Holm: ”Vi är redo för fler stora förvärv”

Snart 10-årsjubileum. Slutfyndat på 7–14 procents yield? Jakten på rätta objekten. Färre säljare. Funderingarna kring Bromma Blocks.

SHF i miljardköp från Niam

Affär med 48.000 kvm lokaler. Yielden är 6,2 procent. Följer upp köpet av Bromma Blocks.  FV summerar bolagets största affärer.

Logistea köper Lykofastighet

Gör affär i Vansbro. Långt hyresavtal.

Tillbaka till förstasidan