Eidar säljer ytterligare bestånd. Foto: Eidar

Vimpelkullen förvärvar från Eidar

Kommunala Eidar i Trollhättan har tecknat en avsiktsförklaring med Vimpelkullen Fastigheter/Rubanken Fastigheter om att sälja ett bestånd om 174 lägenheter.

Annons

Catella var rådgivare till säljaren.

Affären gäller relativt nybyggda fastigheter på Fridhem i centrala Trollhättan. Totalt handlar det om 11.600 kvm uthyrbar yta fördelat i sex punkthus och ett lamellhus samlat kring trevlig innergård. Det finns inga lokaler i beståndet frånsett gemensamhetslokal för de 30 trygghetsbostäderna som ingår i beståndet om 174 lägenheter. Byggår är 2013.

FV saknar kännedom om priset.

Vimpelkullen äger sedan tidigare fastigheter centrala Trollhättan, Vänersborg, Göteborg och Stockholm.

Sommaren 2023 sålde det kommunala bolaget fyra fastigheter till Willhem för 242 miljoner kronor. Hösten 2022 beslutade bolaget att ta fram en plan för att avyttra fastigheter för en halv miljard kronor.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Vasakronan hyr ut 8.800 kvm

Tar över lokaler efter storbank som flyttar. FV berättar vilka som tappar hyresgäster.

Byrån växlar upp – värvar tolv specialister

Växer till totalt 140 medarbetare och har nu ett expertteam om totalt 20 medarbetare för frågor inom fastighet och entreprenad.

Corems glädje över 30.000 kvm efter tidigare bakslag

Förlängt två stora avtal.

Lämnar Revelop för C&W

Får toppjobb vid rådgivningsfirman.

Ny topp hos Stena

Tar över 9.000 bostäder och 250.000 kvm kommersiella lokaler

Prisrekord i Malmö – i vattennära läge

Läs om den aktuella lägenheten.

Miljardaffär på Östermalm

Stor transaktion i Stockholms innerstad i mål.

FV kartlägger: Så har Fabeges centrala bestånd ändrats

45 fastigheter har blivit 25. FV berättar om förändringen.

Nobbar försäljning: ”Pengar inte allt”

Populärt vattennära läge. Berättar för FV att försäljningsprocessen skjuts fram i två år.

Porträtt

Trivs i smått och stort

Han vill vara nära affärerna och blir rastlös när det inte händer något – även på semestern. Läs FV:s porträttintervju med Patrik Kallenvret.

SLP miljardköper – ”Vårt hittills största förvärv”

Förvärvar fem fastigheter för 1,4 miljarder. Säljaren avyttrar efter kort innehav.

Ericsson lämnar 33.000 kvm hos Corem i Kista

Lämnar ytterligare lokaler. FV berättade tidigare om att en byggnad om 20.000 kvm lämnats. Den stora sökprocessen fortgår. Arnhult kommenterar den aktuella fastigheten.

Hagabacken rekryterar

Anställd nummer sju när beståndet nått 2 miljarder.

Tar över The Park Södra

Hyr hela 3.700 kvm på Södermalm.

Tillbaka till förstasidan