Samhällsfastigheter

Nytt magasin

Ute nu: Fullspäckat nummer – om heta samhällsfastigheter

Magasinet Fastighetsvärlden nr 4 är nu ute hos prenumeranter. Det är ett fullspäckat nummer om hela 88 sidor. Det handlar helt om samhällsfastigheter och Almedalsveckan. Läs vårt E-magasin direkt nu!

Innehåll:

Ett mycket matigt magasin som helt och hållet handlar om samhällsfastigheter och som är kryddat med information kring Almedalsveckan. Läs om kommunernas dilemman och om hur valåret påverkar. I magasinet finns även en stor kartläggning av det stora behovet av mer lokaler för rättsväsendet. Vi granskar även de liknande behoven för idrotten och försvaret. Magasinet bjuder även på två listor, ens över de största aktörerna inom samhällsfastigheter och en över 45 investerare som är verksamma inom segmentet. På några sidor i magasinet listar vi även 90 höjdpunkter för fastighetsfolk under Almedalsveckan, tar temperaturen på bolagens närvaro och lyfter fram tio personer att ha koll på.

Läs direkt i E-magasinet:

Läs gärna Fastighetsvärldens E-magasin – där får du utöver möjligheten att läsa det senaste magasinet även tillgång till hela magasinsarkivet sedan i början av 2018 – med alla ortsanalyser, affärsanalyser, kartläggningar och dokument. En guldgruva!

Prenumeranter av magasinet hittar E-magasinet här.

För att prenumeranter ska kunna läsa E-magasinet där krävs inloggning via det kundnummer som finns på magasinets baksida eller en e-postadress som är kopplat till magasinet. Relativt få har ännu en mejladress registrerad – så mejla kundtjänst om det så löser vi det för smidig inloggning framöver (endast en person kan stå som mottagare per tidningsprenumeration).

E-magasinet finns även tillgängligt via vår app FV Magasin, som finns där appar normalt finns så som App Store (Apple) och Google Play (Android). Väldigt praktiskt!

Vill du beställa lösnummer eller en prenumeration går det att göra i FV Butik, där det även finns möjlighet att beställa en pdf av magasinet för omgående läsning.

Speciellt för magasinet nr 4/Samhällsfastigheter är att det är öppet för fri läsning till och med 24 juli. Läs gratis direkt här.

Nästa magasin: Bästa kontorslokalerna

Nästa magasin Fastighetsvärlden (nr 5) innehåller bland annat den årliga och populära kartläggningen över alla kontorsprojekt som är byggstartade eller som planeras i de tre storstadsregionerna. Det redaktionella arbetet pågår för fullt. Har du en idé för det redaktionella arbetet, mejla till redaktionen.

Vill ni synas i magasinet, mejla Sara eller Hampus.

Fler Nyheter från förstasidan

Klart: Köper unika Kurön

Fem ö-fastigheter i Mälaren har fått en ny ägare.

Försäljning i city avbruten

Buden nådde inte upp till prisförväntningarna.

Bilder: Klart för bygge i nationalstadsparken

Investering i hotell- och konferensanläggning. Se hur den välkända anläggningen kommer att utvecklas.

Randstad flyttar till Fabege

En av årets större uthyrningar.

Rullande nyemission skulle kunna ge 2,5 miljarder

SBB lägger fram förslaget med nya aktier som alternativ till kontanter.

Två nya till Sergelgatan

En snabbväxande öppnar mitt i Stockholm och en klädkedja byter läge.

Redo miljardköpa logistik och bostäder

Investeringschefen berättar vad bolaget vill förvärva. Sett prisskifte i marknaden.

The Works intar 2.500 kvm hos Hufvudstaden

Hyr 2.500 kvm högt upp i kommande projektfastighet.

Hyr hela 4.700 kvm för globalt huvudkontor

Lämnar OMX-huset som ägs av Fastpartner.

Ännu en nyemission – Nivika fyller på

Befintliga ägare späds ut med 25 procent när bolaget tar in 750 mkr via en riktad nyemission.

Exklusiv föråkare på bostadsmarknaden

Test för investerarmarknaden. Bostadsfastighet i Lärkstaden till salu

Skanska vinner kamp om kommunhus – säljer till Vacse

C.F. Møller Architects har ritat huset. 5.300 kvm BTA.

Utses till ny region-vd för Castellum Väst

Efterträder Mariette Hilmersson. Blir ansvarig för 30 miljarder.

Brunswick hyr 1.600 kvm av Humlegården

Lämnar The View. Tar över lokaler efter Stockholms Handelskammare.

Tillbaka till förstasidan