Foto: Dmitry Tkachenko

Tvenge förvärvar ikoniska byggnader i Oslo

Familjen Tvenge, en av Norges rikaste familjer, har genom Fram Eiendom-bolagen Titas Eiendom och Fram Realinvest förvärvat två klassiska byggnader i Oslo till ett värde om 425 miljoner norska kronor.

Annons

De två fastigheterna på Henrik Ibsens gata 53 och Inkognitogata 34 såldes av Nordea Liv Eiendom som är ett helägt dotterbolag till Nordea Liv Norge.

– Vi är mycket nöjda med köpet av de här praktfulla fastigheterna på Solli plass som är ett attraktivt område med stor potential och mycket aktivitet mitt i hjärtat av Oslo. Vi har redan ett solitt fotfäste i området med flera fastigheter av liknande karaktär som blandade Gjensidige-gården och Handelsbygningen säger Marianne Tvenge som äger och leder Fram Realinvest i en kommentar.

Colliers Project Finance AS har förmedlat affären.

– Vi är stolta och tacksamma för att kunna underlätta transaktionen av  ’Liebhaber’ fastigheterna åt Fram Eiendom. Det har varit en effektiv och smidig process mellan två professionella aktörer och vi tackar båda parterna för deras förtroende, säger Arnstein Rød, Head of Project Finance and Partner på Colliers Project Finance.

Norske Liv-gården byggdes 1867 och har genom åren sammanbyggts och uppgraderat till moderna kontor och har idag en samlad areal på över 5.000 kvm och är idag platsen för förvaltningsbolaget Formue.

Nordea Liv har ägt fastigheterna i över 110 år och har själva suttit i dem i nästan 90 år. Fram Eindom är en av Norges största privata fastighetsägare med en portfölj på  närmare 560.000 kvm utspritt över cirka 60 fastigheter.

Juridiska och tekniska rådgivare för transaktionen var Wikborg Rein och Borg Forvaltning respektive.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

John Mattson säljer i Hägersten

Bostadsfastighet avyttras för 53.000 kronor per kvm i närförort till Stockholm.

Porträtt

Ratad nisch blev guldgruva

Svenska Handelsfastigheters vd ser jobbet som en hobby när jakten på lågprisfynd och stora hyresavtal fortsätter.

Bostäder går bäst i år – tydlig värdeutveckling

Kontorsfastigheter fortsätter att tappa. Klargörande lista över hur bolagens profil påverkat värdeutvecklingen.

Familjeägt bolag köper inom tullarna igen

Förvärvar bostadshus på Kungsholmen för 77.000 kronor per kvm.

Krönika

Utveckla olivolja med samma recept som fastigheter?

Andreas Eneskiold tar Arbequinaträd från fastlandet till Mallorca. ”Ett lyckat recept för fastighetsaffärer kan vara att utveckla och förädla något som redan finns, men även att tillföra ett nytt tänk från utsidan.”

Vakansen för kontor minskar i Göteborg

En betydande nyproduktion har skickat upp vakansgraden i Göteborg rejält. Med färre projektstarter har trenden nu brutits.

Thon lägger bud på Thon

Norska Thon Eiendomsselskap med fastigheter för 55 miljarder på väg bort från börsen. Fyra svenska köpcentrum ingår.

SBB:s omvandling – bit för bit

Stora affärer och iskyla i skuldförhandlingar.

Castellum storbantar – skär i ledningsgruppen

Stor nedskärning på huvudkontoret när 45 tjänster ska bort.

SBB i megatransaktion för 32 miljarder

Norska PPI tar över samtliga samhällsfastigheter som SBB fortfarande äger.

Stigande priser på privatmarknaden enligt SHB

Ökad köpkraft och minskad osäkerhet ger positiv skjuts.

Statens Fastighetsverk har många fastigheter med höga kulturvärden som kräver särskilt underhåll. Här är Södra bankohuset i Gamla Stan

Riksrevisionen granskar SFV

Flera åtgärder mot eftersatt underhåll och bättre fart på försäljningar.

Projekt

Skräddarsydda Sture ska locka till shopping

Ett av Stockholms innerstads största kvarter genomgår en rejäl omdaning för att locka till shopping.

Sålde Intea-aktier för 2,1 miljarder

Succéutvecklingen gav möjlighet sälja trots ”Lock-up”.

Tillbaka till förstasidan