Två personer har åtalats av Ekobrottsmyndigheten. Misstanken gäller insiderbrott kopplat till affären med Karlatornet i Göteborg. FV kan berätta att det inte finns några brottsmisstankar mot varken Serneke eller Balder.
De misstänkta ska handlat med aktier värda 400.000 kronor var dagen innan Balder köpte in sig i projektet Karlatornet.
– Dock har de inte gjort någon vinst, eftersom kursen föll, säger åklagaren Pontus Hamilton till Fastighetsvärlden.
I december 2020 köpte Balder halva Karlatornet och blev därmed delägare tillsammans med Serneke, läs mer här. FV hade rubriken Balder räddar Sernekes drömprojekt.
Åklagare Hamilton anser sig ha stark bevisning. Den ena personen har i kontakter med banken sagt till två banktjänstemän, i samband med att han skulle föra över pengar, att ”det imorgon kommer en nyhet om Karlatornet”. När väl så nyheten kom slog banktjänstemännen larm om misstänkt insiderinformation.
– Dessutom finns det en bandinspelning från mäklaren, som personen ringt två gånger för att höra hur det gått med köpet. Samtalen ger en tydlig bild, säger Hamilton.
Personen uppger även att han tror på en uppgång på 30 procent.
Den åtalade (person nummer ett) säger att han har fått informationen från person nummer 2:
– Den personen medger att han tipsat person nummer ett, men säger att han hittat informationen i allmänna forum.
Någon sådan information har polisen eller åklagarmyndigheten inte hittat.
Fastighetsvärlden: Vad är kopplingen mellan de båda personerna?
– De har affärer i fastighetsbranschen ihop, och de brukar tipsa varandra ibland, säger Pontus Hamilton.
Har de misstänkta kopplingar till Serneke, Balder eller hyresgästen Choice?
– Nej, inte vad vi känner till.
Efter att ha tagit del av uppgifterna i media har Serneke i ett pressmeddelande uttalat sig enligt följande:
– Efter att vi fick kännedom om åtalet via uppgifter i medierna har vi under dagen tagit del av både stämningsansökan och förundersökningsprotokoll. Vi har också varit i direktkontakt med Ekobrottsmyndigheten. Den samstämmiga informationen är att myndigheten inte kunnat hitta några kopplingar mellan de åtalade och vårt bolag, kommenterar Michael Berglin, vd Serneke Group.