Stena Fastigheter kunde ha sålts i en jätteaffär på samma sätt som Akelius innehav. Erbjudandena var många, men fick nobben. Det berättar ägaren Dan Sten Olsson.
Det var i Dagens Industri som Dan Sten Olsson, störste ägare och vd i Stena AB, strax före årsskiftet berättade om hur tankarna gått kring det stora fastighetsinnehavet som finns i koncernen vid sidan om färjeverksamheten övrig shipping samt flera andra verksamheter.
Fastighetsverksamheten som främst är inriktad mot bostadsfastigheter omfattar ett i antal lägenheter lika stort bestånd som det som Akelius för ett år sedan sålde till Heimstaden.
Skillnaden är att samtliga omkring 27.000 bostäder finns i Sverige medan det som Akelius sålde innehöll cirka 10.000 lägenheter i Sverige och 18.000 i Tyskland och Danmark.
Till Dagens Industri berättade Dan Sten Olsson:
–Vi har fått många erbjudanden på Stena Fastigheter och funderade väldigt mycket på det tidigare i år. Att göra en affär liknande den Akelius gjorde var en klar möjlighet, men beslutet blev att behålla och utveckla. Målet är nu att de kommande 5-7 åren kunna skapa lika stora värden som en stor försäljning kunde ha inbringar säger Dan Sten Olsson till DI.
Att sälja fastigheter är annars inget som är helt främmande för Stena. Något som Fastighetsvärlden tidigare berättat om. Häromåret sålde man det mesta i det betydande bestånd man byggt upp utomlands med fastigheter ibland annat Frankrike, Nederländerna, USA, Tyskland, Ungern och Storbritannien. Därefter har man åter förvärvat utomlands, i Polen av Skanska.