Klarabergsgatan 33-35.

Riksbanken flyttar till Corems projekt i city

Corem har tecknat ett 6-årigt hyresavtal med Sveriges Riksbank avseende kontorsyta i fastigheten Orgelpipan 4, på Klarabergsgatan 33-35 i Stockholm. Inflyttning beräknas till slutet av 2023. Orsaken till förhyrningen är att Riksbankshuset ska renoveras.

Annons
Fastigheten Skansen 20 när den stod klar 1976. Foto: Riksbanken

Riksbanken och fastigheterna

Fram till början av 1980-talet hade Riksbanken 23 kontor, i princip ett i varje län. Det första avdelningskontoret öppnade i Göteborg 1824, och strax därefter i Malmö. I slutet av 1990-talet stängdes de sista kvarvarande kontoren för allmänheten.

1668. Det är året när Riksbanken grundades. Världens äldsta centralbank är född. Man höll då till i fastigheten Axel Oxenstiernas palats i Gamla stan.

1680. Gjordes en kort flytt Södra Bankohuset på Järntorget. Där blev man kvar riktigt länge.

1906. Flytten fick till Helgeandsholmen, nuvarande Riksdagshuset.

1976. Riksbanken flyttar in i den svarta granitbyggnaden vid Brunkebergstorg. Arkitekten Peter Celsings bestämda uppfattning var att byggnaden skulle upplevas som ointaglig.

Visa faktaruta

Hyran är drygt 8.000 kr/kvm, inklusive driftskostnader och exklusive fastighetsskatt, uppger Riksbanken för Fastighetsvärlden.

Riksbankshuset på Brunkebergstorg invigdes 1976 och behöver nu genomgå en omfattande renovering och modernisering. För att underlätta renoveringen och undvika störningar på verksamheten hyr Riksbanken en kontorslokal av Corem som kan användas för delar av verksamheten.

Renoveringen och moderniseringen kommer ta flera år och det gör det svårt för hela personalen att vara kvar i riksbankshuset. Därför har Riksbanken, för sex år, hyrt en lokal av Corem på Klarabergsgatan 33 – 35 i Stockholm. Lokalerna beräknas vara klara för inflyttning under slutet av 2023.

Orgelpipan 4 har genomgått omfattande ombyggnation och modernisering såväl invändigt som utvändigt. Byggnaden har ett kulturhistoriskt värde och exteriören har renoverats varsamt för att bevara och återskapa tidstypiska arkitektoniska drag och material. Befintliga trapphus har bibehållits samtidigt som lokalerna och tekniska installationer har moderniserats.

Fastigheten består av cirka 4.200 kvm kommersiella lokaler, vilka främst består av kontor samt planerad restaurang och kafé i gatuplan.

Parterna uppger inte hur stor förhyrningen är. Enligt uppgift till Fastighetsvärlden handlar det dock om drygt 3.500 kvm.

– Att se Orgelpipan åter börja fyllas med hyresgäster är glädjande. Fastigheten är belägen i en del av stan som utvecklats väldigt positivt de senaste åren, en utveckling vi ser kommer att fortsätta genom planerna för såväl Klarabergsgatan och Vasagatan som Centralstaden. Vi hälsar Riksbanken varmt välkomna till oss på Corem, säger Eva Landén, vd på Corem.

Det var i början av 2016 som Corem (då Klövern) något överraskande förvärvade tomträtten till fastigheten Orgelpipan 4 av Axfast för 340 miljoner. Det var, och är fortfarande, bolagets i särklass mest centrala fastighet. Till köpeskillingen tillkommer projektinvestering som beräknas uppgå till 260 miljoner kronor.

Riksbankshuset innehåller 10.000 kvm lokaler. Där finns 450 arbetsplatser. I Corems fastighet räknar Riksbanken med att skapa 200 arbetsplatser.

En av de viktigaste kriterierna i Riksbankens sökning efter en ”evakuteringslokal” var närhet till Riksbankshuset. Lösningen nu blev nära, de båda fastigheterna ligger på varsin sida av Sergels torg– ett avstånd på cirka 350 meter.

När Fastighetsvärlden ställer frågan om det i samband med ombyggnationen är aktuellt att öppna upp Riksbankshuset för ett mer levande gatuplan blir svaret att det inte finns några sådana planer. Säkerhetsaspekter och att fastigheten är blåklassad ligger bakom det beslutet. Fastigheten, som har beteckningen Skansen 20, ägs av Riksbanken.

Så här ska det se ut på Klarabergsgatan när Corem är klart med utvecklingen av Orgelpipan 4.
Så här såg fastigheten ut i slutet av november 2022. Foto: Fastighetsvärlden
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Porträttbild på Mark Isitt

Arkitekturkritikern: ”Kungsträdgården är ful”

Mark Isitt om varför Sverige bör följa Danmarks modell.

Ny logistikjätte: 840 000 kvm – Sverige ingår

Affär på över 10 miljarder kronor. Ny aktör gör intåg i Sverige. FV berättar om det svenska beståndet.

Panattoni gör första försäljningen i Sverige

Säljer fullt uthyrd logistikfastighet.

FV Quiz

FV Quiz: Vem äger handelsfastigheterna?

Vem äger Emporia i Malmö? Vem äger Solna centrum? Testa dina handelskunskaper!

Svagt för Östermalm och Söder – chock för Kista

Kontorsvakansen för 21 områden i Stockholm. Ett område har på fem år utvecklats sämre än Kista och tre nästan lika svagt.

Vinnarna och förlorarna i Stockholm

Stor kartläggning avslöjar vilka områden som vunnit respektive tappat hyresgäster de senaste fem åren.

Helt ny ägarbild i fastighetsbolaget

Nordstjernan och Faha Holding största ägare i det noterade bolaget efter obligationskonverteringen.

Öppnar nio nya enheter

Tecknat tre nya hyresavtal i centrala Stockholm och två i Göteborg.

Moderat-topp lämnar – till fastighetsbranschen

”Ska jobbet bli gjort krävs en stark och engagerad byggbransch”.

Krönika

Svensk Handel: Ta förtroendeklyftan på allvar

”Vi vill betona att rätten att be om revision inte är en misstroendeförklaring, utan ett verktyg för att skapa trygghet – för båda parter.”

Gör comeback efter åtta år – nu åter med vakanser

Transaktion med kontorsfastighet i Solna i mål efter lång process.

Tillbaka till förstasidan