Nu har banken tröttnat på att vänta

Enligt vad Fastighetsvärlden erfar kommer Municipalfastigheters hela bestånd nu att sättas ut till försäljning omgående. Det handlar således om fastigheterna i det tidigare Landic VIII, även populärt kallat Rockyportföljen eller Stenvalvetbeståndet där Migrationsverket i Norrköping (bilden) är en av fastigheterna.
Annons

Vill att fastigheter för 2 miljarder säljs direkt. Enligt vad Fastighetsvärlden erfar kommer Municipalfastigheters hela bestånd nu att sättas ut till försäljning omgående. Det handlar således om fastigheterna i det tidigare Landic VIII, även populärt kallat Rockyportföljen eller Stenvalvetbeståndet.

Seniorfinansieringen på nära 2 miljarder från RBS, och deras syndikeringspartners, löper ut i februari 2011 och någon förlängning finns inte i sikte. Värdet på beståndet var enligt halvårsrapporten omkring 2,3 miljarder, men den siffran härrör från en intern värdering. Under året har vakansen i beståndet ökat från 10 till 12 procent.

Förra året rekonstruerades bolaget och en avvecklingsplan togs fram för att sälja fastigheterna på medellång sikt, 3-4 år. Ett femtontal av fastigheterna har också sålts det senaste året men det har överlag varit små fastigheter och inte givit någon möjlighet till substansiell minskning av skulderna.

Beståndet omfattar numera ett 60-tal fastigheter spridda över Sverige. Nära 80 procent av hyresintäkterna kommer från offentliga myndigheter. Många av fastigheterna ligger i spannet 5-40 miljoner i marknadsvärde men det finns också några riktigt stora fastigheter som till exempel kommunhuset i Haninge (Söderbymalm 3:486), Migrationsverket i Norrköping (Presidenten 1) och Polishuset i Sollentuna (Transporten 2).

Fastighetsvärlden Idag 2010-10-07

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Intea tillförs miljard

Ett antal svenska och internationella institutionella investerare deltog i emissionen.

Thomas Holm: ”Vi är redo för fler stora förvärv”

Snart 10-årsjubileum. Slutfyndat på 7–14 procents yield? Jakten på rätta objekten. Färre säljare. Funderingarna kring Bromma Blocks.

SHF i miljardköp från Niam

Affär med 48.000 kvm lokaler. Yielden är 6,2 procent. Följer upp köpet av Bromma Blocks.  FV summerar bolagets största affärer.

Logistea köper Lykofastighet

Gör affär i Vansbro. Långt hyresavtal.

Nystad köper och börjar direkt bygga 10.000 kvm

Fortsätter att hålla en hög projekttakt.

EHF lägger bud på Real Fastigheter

Läs mer om beståndet.

WeWork lämnar Stockholm

Den tidigare jätten stänger ner helt och hållet.

”Väntade till bristningsgräns – sen ökade vi”

Större eller mindre kontorsyta? Dags att fylla kontoren! Läs höjdpunkterna från välbesökta Fastighetsdagen Stockholm.

Lämnar vd-stolen efter 24 år

Ny vd tar över 18-miljardersbolaget.

Förlänger och ökar 33%

Ytterligare en hyresgäst utökar sin förhyrning i Urban Escape.

Hyr hel fastighet om 4.000 kvm

”Inte en permanent utökning av huvudkontoret.”

Hoppas på lyft med Above

Vill upprepa succén från Hagastaden.

Grönt ljus för Skandias nya landmärke på Odenplan

”Det är med stor glädje och ödmjukhet vi tar emot beskedet att detaljplanen vunnit laga kraft”.

Tillbaka till förstasidan