Nobbade bud om 2,3 miljarder från KLP

Dålig affär blev ännu sämre efter missnöje med bud. Det hade inte behövt bli någon auktion på fastigheten Fatbursjön 9 i Stockholm om ägaren Brian O’Donnell sagt ja till det högsta budet som fanns våren 2011. Det kunde gett några tiotals miljoner tillbaka, vilket hade inneburit en mycket dålig affär men att åtminstone något återvanns.

Försäljningsarbetet hanterades av Catella som fick fram två bud på hela fastigheten. KLP bjöd 2,3 miljarder och Hemfosa 2,227 miljarder. Niam som tidigare hade visat intresse lade inget bud. Det fanns även en alternativ handlingsplan där en del av fastigheten skulle säljas. Där hade Mengus samt Folksam lämnat bud. Den senare drog tillbaka sitt bud efter att man upptäckt tekniska problem.

Catella gav ägaren rådet att tacka ja till KLP:s bud vilket skulle täckt skulden till Aareal Bank samt gett ägaren ett mindre belopp, men så skedde inte och därmed aktualiserades den tvångsförsäljning som sedan genomfördes i juni 2011. Vid den tidpunkten var det känt att den stora hyresgästen Skatteverket troligen skulle flytta och fastighetsvärdet rasade.

Fastighetsvärlden Idag         2013-08-12

Missa inte! Fastighetsdagen Stockholm

Den 25 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Stockholm. Det äger rum på Grand Hôtel, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Fler Nyheter från förstasidan

Dubblar i Kungens kurva

FV berättar om flera nya planer i Sveriges mest kända handelsområde.

Ny rekordhyra att vänta

Lokaler kan bli lediga. Bästa lokalerna kan ge ny rekordhöga för kontor i Sverige.

Heimstaden inte nöjd – vill höja hyrorna ytterligare

Vill ha ny förhandling med Hyresgästföreningen.

Säger upp 140 hyresavtal för omförhandling

Sportkedjan Stadium går ut hårt mot årets hyreshöjningar.

Togs ESG på allvar under Mipim?

Patrik Attemark, koncernchef för Newsec, åkte till mässan med höga förhoppningar. Han summerar sina intryck.

Logistea närmare drömprojekt om 380.000 kvm

Niklas Zuckerman: ”Samverkan har skett i god anda och tempo”.

”Ett gift med ett fult tryne”

Bostadsministern kommenterar situationen för FV.

Stort projekt mitt på Kungsholmen

Aktuellt med hotell och takbar.

Klart: Köper unika Kurön

Fem ö-fastigheter i Mälaren har fått en ny ägare.

Bilder: Rekordpris på nya lägenheter på Sandhamn

Läs om det nya projektet bredvid Seglarhotellet.

Försäljning i city avbruten

Buden nådde inte upp till prisförväntningarna.

Bilder: Klart för bygge i nationalstadsparken

Investering i hotell- och konferensanläggning. Se hur den välkända anläggningen kommer att utvecklas.

Randstad flyttar till Fabege

En av årets större uthyrningar.

Rullande nyemission skulle kunna ge 2,5 miljarder

SBB lägger fram förslaget med nya aktier som alternativ till kontanter.

Tillbaka till förstasidan