Så här ska det se ut när projektet står klart. Byggnaden är formgiven i etage och hämtar delvis sin inspiration från Yasuragi. Illustration: Reflex

Magnolia Bostad säljer äldreboende i Nacka

Magnolia Bostad säljer äldreboendet Hasseludden i Nacka om drygt 4.000 kvm med 60 lägenheter. Köpare är Malmegårds Fastigheter som därmed äger fem likande fastigheter.

Annons

Bernstrom & Partners har varit rådgivare i affären. Wigge & Partners har agerat legal rådgivare till Magnolia Bostad.

I angränsning till planområdet ligger den hyllade spaanläggningen Yasuragi( f.d. Lo-skolan uppförd, 1974).

Försäljningen avser fastigheten Nacka Hasseludden 1:79 och sker genom bolagsaffär. Projektet är Magnolia Bostads första försäljning till Malmegårds Fastigheter. Totalentreprenad är tecknat med Veidekke och Reflex arkitekter har ritat boendet. Hyresavtalet är tecknat på 15 år med Stockholms Sjukhem som kommer att ansvara för drift av äldreboendet. Byggnation av projektet påbörjas i januari 2023 med planerad inflyttning i början av 2025. Efter försäljning och frånträde av projektet har Magnolia Bostad ett projektledningsavtal med köparen som löper fram till färdigställande.

”Vi ser fram emot att öppna ett nytt äldreboende på vackra Hasseludden. Stockholms Sjukhem värdesätter kultur och har mycket aktiviteter kopplat till kultur. Därför namnges våra äldreboenden i egen regi med namn kopplat till kultur. Boendet i Hasseludden har fått namnet Poesin och kommer att ha ett rum inrett som bibliotek. Vi ser fram emot vårt nya samarbete med Malmegårds Fastigheter”, säger Peter Ceder, äldreomsorgschef Stockholms Sjukhem.

”Detta blir vårt femte äldreboende”, säger Bengt Malmegård, grundare och ägare av Malmegårds Fastigheter. ”Vi kan bara konstatera att Magnolia Bostad lyckats med att ta fram ett fantastiskt grönt och hållbart projekt med en mycket väletablerad och kompetent operatör. Vi är hedrade av att få möjlighet att fullfölja projektet tillsammans med Magnolia Bostad och Veidekke för att sen förvalta fastigheten i enlighet med vårt 100-åriga perspektiv.”

”Vi är mycket glada över att utveckla detta fina äldreboende åt Stockholms Sjukhem och Malmegårds Fastigheter som båda delar Magnolia Bostads syn på långsiktig hållbarhet. Med fantastisk arkitektur i en vacker omgivning kommer äldreboendet att erbjuda en mycket rofylld och fin boendemiljö”, säger Björn Bergman, Regionchef Öst Magnolia Bostad.

Äldreboendet ligger på Hasseludden i en lugn och havsnära del av Nacka. Boendet omfattar tre hopkopplade huskroppar i tre våningar, med 60 vårdlägenheter och gemensamhetslokaler centralt i byggnaden. Arkitekturen är japanskt inspirerad med en trädgård som bjuder in till utevistelse. Byggnaden kommer uppföras med träfasader och sedumtak. Miljöcertifiering planeras enligt Svanen.

Missa inte! Bostadsdagen 2025

Den 5 mars är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Bostadsdagen 2025. Seminariet äger rum på Hotel Birger Jarl, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Coworkingbolag hyr vid Centralen

Vd:n: ”Priserna beräknas ligga ca 30 procent under konkurrenterna i närheten”.

Regeringen: Enklare byggkrav för studentbostäder

”Syftet är sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet”.

Första landat i Ballongflygaren

Gör inbrytning i Fabegeland i Arenastaden.

Fastighet & Finans om rapporter och affärer

Flera rapporter har varit sämre än analytikernas förväntningar. Även några affärer granskas.

Krisande coworking lämnat hela 40.000 kvm

Motsvarar kontorsytorna i tre–fyra Hötorgsskrapor. Förändring kan ske 2026.

Två korta kontrakt i kanonlägen i city förlängts

Kända varumärken har valt att stanna kvar i lokalerna.

Video: Yasuragis vd om nya satsningar

Se Eva Ottosson Rask, vd Yasuragi, tala på Fastighetsvärldens seminarium. Exklusiv för prenumeranter av nyhetsbrevet Fastighetsvärlden Idag.

Hon blir ny vd på BAU

Kliver in som bolagets tredje vd. Firman har 65 anställda.

Turbulensen fortsätter – Fastators vd lämnar

Ytterligare ett vd-skifte väntas i det krisande bolaget.

Intea investerar 1,5 mdr

Tecknat kontrakt om 22.000 kvm.

Lista: 12 nya till Mall of Scandinavia

Några helt nya för Sverige. Centrumchefen berättar för FV om ett rekordår.

”Sälj del av Lill-Jansskogen – bygg Östlig förbindelse”

Stockholms Handelskammare presenterar lösning för att ringled kring huvudstaden ska fullföljas.

Topplista

Lista: 20 stora inom solenergi

Nrep, Castellum och Akademiska Hus i topp.

Lista: Så har bolagen skruvat på utdelningen

Uppdaterad lista över bolagen som rapporterat.

Tillbaka till förstasidan