Grosvenor säljer till Invesco och Scius

Våren 2011 gjorde Grosvenor Fund Management sitt intåg på den svenska fastighetsmarknaden genom att förvärva fyra fastigheter från Unibail Rodamco för 2,4 miljarder kronor (läs mer här).

Nu säljer bolaget en av dessa till Invesco och Scius. Joen Siggelin på Scius Partners kommenterar affären:

– Vi ser positivt på möjligheterna på den svenska fastighetsmarknaden och har förhoppningen att kunna genomföra ytterligare förvärv för Invesco Real Estate under 2018.

Det handlar om fastighet Pukslagaren Östra 2 om 10.000 kvm på handelsområdet på Regementsvägen i Helsingborg.

Köpeskillingen är hemlig.

Där är Ica Maxi största hyresgäst och Grosvenor har byggt ut 1.500 kvm för att även rymma Systembolaget och Apoteket.

Carl Strufve på Grosvenor:

– Den här försäljningen ger oss möjlighet att leverera en mycket god avkastning till våra investeringspartners.

Cushman & Wakefield var säljarens rådgivare. Cederquist som juridisk rådgivare till säljaren medan Linklaters och PwC var rådgivare till köparna.

Fler Nyheter från förstasidan

Microsoft köper fastighet för 320 miljoner

Planerar stor satsning.

Nära köpa för 270 miljoner

Icke bindande avtal för tio fastigheter.

Matjätte köper restaurangkedja i Stockholm

Har i dag sex enheter om 4.959 km. Restaurangkonceptet efterfrågas av fastighetsägare. Vill växa i Sverige.

Brunswick säljer sin andel i Hemmaplan till Bonnier

Förvärvat i områden som som präglas av socioekonomiska utmaningar.

2023 års vinnare i Sweden Green Building Awards

10 vinnare utsedda.

Förvärvar med potential på Ekerö

Söker ytterligare nya affärsmöjligheter.

Granitors multikvarter i Malmö fylls och växer

Ny målgrupp för andra etappen. Se flera bilder.

Affär för 340 mkr – har varit med sedan Odd Molly

Nybyggd logistikfastighet byter ägare.

Hyllie Terrass: Foto: Viktor Holm

Skanska avyttrar Hyllie Terrass för 730 miljoner

Femte affären till nya bolaget. Summerar drygt 5 miljarder kronor.

Savills IM säljer logistikportfölj

En total uthyrningsbar area om 93.000 kvm. FV berättar om fastigheterna som ingår – bland annat en av Sveriges största.

Förvärvar tre från SBB

FV listar avyttringarna som summerar till 1,3 miljarder kronor.

Internationell matjätte öppnar i Mall of Scandinavia

Har ytterligare sju restauranger i Sverige på gång under 2023 och 2024.

Cibus rekryterar vd

Nya vd:n har bakgrund hos Vasakronan, Ica Fastigheter och Catella. Berättar för FV om nya jobbet.

Tillbaka till förstasidan